Iridium OneWeb

Aktualizacja: sobota, 20 maja 2023 16:49 (edytuj)
Numer misji #237  
Data 20 maja 2023, 15:16:33 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Iridium OneWeb Press Kit
Miejsce startu VSFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VSFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1063.11
Ładunek 15 satelitów konstelacji OneWeb, JoeySat, 5 satelitów Iridium NEXT
Masa ładunku ok. 7163 kg
Docelowa orbita LEO
Klient OneWeb, Iridium
Iridium OneWeb

Czwarty start z satelitami budowanej przez firmę OneWeb konstelacji satelitów telekomunikacyjnych. Na orbicie przed startem znajduje się już 618 satelitów. Każdy z pojazdów ma przepustowość wynoszącą co najmniej osiem gigabitów na sekundę, aby zapewniać dostęp do Internetu zarówno dla użytkowników stacjonarnych, jak i korzystających z mobilnych platform. Satelity zostały wyprodukowane przez firmę Airbus i mają pracować na orbicie 1200 km nad powierzchnią Ziemi przez co najmniej siedem lat.

Na szczycie rakiety znajdzie się kolejne 15 satelitów OneWeb pierwszej generacji, a także jeden prototypowy satelita, nazywany JoeySat, który powstał z wsparciem brytyjskiej agencji kosmicznej (UK Space Agency) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pozwoli on przestestować technologie niezbędne przy budowie drugiej generacji konstelacji OneWeb.

Pierwotnie satelity miały zostać umieszczone na orbicie przez rakietę Sojuz, jednakże ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę firma OneWeb została zmuszona do znalezienia alternatywnego sposobu wystrzelenia satelitów.

Podczas tego startu wyniesione zostanie także pięć satelitów należących do konstelacji Iridium NEXT firmy Iridium, której celem jest zapewnianie dostępu do telefonii satelitarnej oraz do Internetu na całym świecie. Dołączą one do znajdujących się już na orbicie 75 satelitów, poprawiając możliwości konstelacji. Wszystkie poprzednie satelity Iridium NEXT zostały wystrzelone na szczycie rakiety Falcon 9 podczas ośmiu misji.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl