Starlink Group 9-3

Aktualizacja: piątek, 12 lipca 2024 10:41 (edytuj)
Numer misji #373  
Data 12 lipca 2024, 04:35:00 czasu polskiego
Status Porażka
Lądowanie udane
Okno startowe 238 minut
Miejsce startu VSFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VSFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1063.19
Ładunek 20 satelitów Starlink V2 Mini
Masa ładunku ok. 14583 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX
Starlink Group 9-3

Starlink Group 9-3 (Starlink-179) to kolejna misja podczas której na orbitę wyniesione miały zostać satelity budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink w nowej wersji. Są to satelity o masie około 730 kg nazywane przez SpaceX Starlink V2 Mini, oznaczone w dokumentach przekazanych do Federalnej Komisji Łączności (FCC) jako F9-2. Jest to mniejsza wersja mających ważyć około 2000 kg satelitów Starlink V2 przeznaczonych do większych osłon ładunku rakiety Starship. Mniejszą wersję zaprojektowano tak, aby satelity mieściły się w osłonie ładunku rakiety Falcon 9.

Nowe satelity są wyposażone w anteny o większej mocy oraz mogą dodatkowo pracować w pasmie E, co pozwoliło na około czterokrotne zwiększenie przepustowości w porównaniu do poprzedniej wersji. Znacząco usprawniono także system napędu. Są w nim wykorzystywane jonowe silniki Halla napędzane argonem, które w porównaniu do poprzedników mają ponad dwukrotnie wyższy ciąg i o połowę wyższy impuls właściwy. Jest to pierwszy w historii silnik zasilany argonem wykorzystywany w przestrzeni kosmicznej.

Na szczycie rakiety znalazło się 20 satelitów Starlink, w tym 13 z możliwością bezpośredniej komunikacji z telefonami komórkowymi na Ziemi. Miały one trafić na niską orbitę okołoziemską (LEO) o inklinacji 53°.

Podczas lotu doszło do awarii drugiego stopnia rakiety, uległ on uszkodzeniu podczas ponownego uruchomienia silnika. Podczas pierwszego uruchomienia silnika można było zauważyć zbierający się w nienaturalnie dużych ilościach lód. niższej orbicie i SpaceX pracuje nad próbą ich uratowania przed spaleniem w atmosferze. Przyczyny awarii są na razie nieznane.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl