Starship's Sixth Flight Test

Aktualizacja: sobota, 16 listopada 2024 13:24 (edytuj)
2024-11-19 23:00
Numer misji #420
Data 19 listopada 2024, 23:00 czasu polskiego
Okno startowe 30 minut
Miejsce startu Starbase Orbital Pad A  Pokaż lokalizację Starbase Orbital Pad A w Google Maps
Miejsce lądowania Starbase Orbital Pad A (booster)
Rakieta Starship
Booster Booster 13, Ship 31
Docelowa orbita LEO (z perygeum w atmosferze)
Klient SpaceX
Starship's Sixth Flight Test

Szósty testowy lot pełnej dwustopniowej rakiety Starship, budowanej przez SpaceX nowej rakiety w pełni wielokrotnego użytku, która ma umożliwić załogowe misje na Księżyc i na Marsa, a także znacząco obniżyć koszty dostępu do orbity okołoziemskiej. Rakieta składa się z dwóch stopni – Super Heavy, boostera, oraz Starship, drugiego stopnia, który docelowo ma być także załogowym statkiem kosmicznym.

Plan misji podobny jest do poprzedniego, piątego lotu testowego, podczas którego po raz pierwszy udało się złapać booster przy pomocy ruchomych ramion zamontowanych na wieży startowej po jego powrocie do miejsca startu, a drugi stopień wszedł ponownie w atmosferę i zakończył swój lot kontrolowanym wodowaniem w precyzyjnie wyznaczonym miejscu na Oceanie Indyjskim. Podczas tego lotu dodatkowo ma zostać przetestowane ponowne uruchomienie silnika Raptor w drugim stopniu rakiety na orbicie, aby zademonstrować możliwość deorbitacji i móc rozpocząć dostarczanie ładunków na orbitę.

W porównaniu do poprzednich egzemplarzy rakiety wprowadzono m.in. usprawnienia w systemach napędu boostera, zwiększono wytrzymałość konstrukcji w kluczowych obszarach oraz skrócono czas wypompowania paliwa z boostera po udanym lądowaniu. Planowane jest także przeprowadzenie eksperymentów związanych z osłoną termiczną statku Starship, aby zebrać jak najwięcej danych. Przetestowane zostaną różne materiały stosowane jako drugorzędna część osłony, a także niektóre sekcje pojazdu zostaną całkowicie pozbawione osłony termicznej. Dodatkowo, statek ma w końcowej fazie lotu wracać na Ziemię pod większym kątem natarcia, co pozwoli na lepsze scharakteryzowanie limitów możliwości kontroli orientacji za pomocą klap.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl