środa, 4 stycznia 2017 00:42 NASA poinformowała dziś, że SpaceX i Boeing dostaną po cztery dodatkowe misje w ramach kontraktu CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability) na dostarczanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem na Ziemię. W związku z tym, z zawartych do tej pory w kontrakcie dwóch misji dla SpaceX, zrobiło się ich już sześć.

Dodatkowe misje w ramach CCtCap i opóźnienie misji EchoStar 23

NASA poinformowała dziś, że SpaceX i konkurencyjna firma Boeing dostaną po cztery dodatkowe misje w ramach kontraktu CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability) na dostarczanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem na Ziemię. W związku z tym, z zawartych do tej pory w kontrakcie dwóch misji dla SpaceX, zrobiło się ich już sześć. Pierwszy bezzałogowy lot Dragona 2 na ISS powinniśmy zobaczyć w listopadzie tego roku, a załogowy w maju 2018 roku. Boeing ma zaplanowane loty odpowiednio na czerwiec 2018 roku (bezzałogowy) i na sierpień 2018 roku (załogowy). Mimo opóźnień w stosunku do pierwotnego harmonogramu, wygląda jednak na to że firma Elona Muska powinna być pierwsza.

Dziś dowiedzieliśmy się również, że test statyczny przed startem z satelitami Iridium NEXT został przełożony na środę. Nie jest jasna również kwestia tego, czy SpaceX dostało już zgodę na start od FAA (Federalnej Agencji Lotnictwa). Według niektórych źródeł taka zgoda nie została jeszcze wydana, lecz zarówno SpaceX jak i Iridium potwierdziły że start jest zaplanowany na 8 stycznia, więc w najgorszym wypadku muszą być praktycznie pewni jej uzyskania. Należy pamiętać, że przed powrotem do startów w grudniu 2015 roku taką zgodę SpaceX uzyskało dopiero na dzień przed startem. Start jest zaplanowany na niedzielę 8 stycznia, lecz pogoda nie wygląda w tej chwili na sprzyjającą startowi i z tego powodu może dojść do opóźnień.

Zaplanowana wstępnie na 15 stycznia misja Echostar 23, która ma zainaugurować starty Falcona 9 z platformy startowej LC-39A na Florydzie, została przeniesiona na nie wcześniej niż 26 stycznia. Powodem tej decyzji są z prawdopodobnie zmiany, które muszą zostać przeprowadzone na platformie startowej, aby przystosować ją do startu Falcona 9.

Źródła: NASA, Nasaspaceflight.com, Twitter Jamesa Deana, Twitter NSF

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony