NASA poinformowała dziś, że SpaceX i Boeing dostaną po cztery dodatkowe misje w ramach kontraktu CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability) na dostarczanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem na Ziemię. W związku z tym, z zawartych do tej pory w kontrakcie dwóch misji dla SpaceX, zrobiło się ich już sześć.

Dodatkowe misje w ramach CCtCap i opóźnienie misji EchoStar 23

środa, 4 stycznia 2017 00:42 (edytuj)
Dodatkowe misje w ramach CCtCap i opóźnienie misji EchoStar 23

NASA poinformowała dziś, że SpaceX i konkurencyjna firma Boeing dostaną po cztery dodatkowe misje w ramach kontraktu CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability) na dostarczanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem na Ziemię. W związku z tym, z zawartych do tej pory w kontrakcie dwóch misji dla SpaceX, zrobiło się ich już sześć. Pierwszy bezzałogowy lot Dragona 2 na ISS powinniśmy zobaczyć w listopadzie tego roku, a załogowy w maju 2018 roku. Boeing ma zaplanowane loty odpowiednio na czerwiec 2018 roku (bezzałogowy) i na sierpień 2018 roku (załogowy). Mimo opóźnień w stosunku do pierwotnego harmonogramu, wygląda jednak na to że firma Elona Muska powinna być pierwsza.

Dziś dowiedzieliśmy się również, że test statyczny przed startem z satelitami Iridium NEXT został przełożony na środę. Nie jest jasna również kwestia tego, czy SpaceX dostało już zgodę na start od FAA (Federalnej Agencji Lotnictwa). Według niektórych źródeł taka zgoda nie została jeszcze wydana, lecz zarówno SpaceX jak i Iridium potwierdziły że start jest zaplanowany na 8 stycznia, więc w najgorszym wypadku muszą być praktycznie pewni jej uzyskania. Należy pamiętać, że przed powrotem do startów w grudniu 2015 roku taką zgodę SpaceX uzyskało dopiero na dzień przed startem. Start jest zaplanowany na niedzielę 8 stycznia, lecz pogoda nie wygląda w tej chwili na sprzyjającą startowi i z tego powodu może dojść do opóźnień.

Zaplanowana wstępnie na 15 stycznia misja Echostar 23, która ma zainaugurować starty Falcona 9 z platformy startowej LC-39A na Florydzie, została przeniesiona na nie wcześniej niż 26 stycznia. Powodem tej decyzji są z prawdopodobnie zmiany, które muszą zostać przeprowadzone na platformie startowej, aby przystosować ją do startu Falcona 9.

Źródła: NASA, Nasaspaceflight.com, Twitter Jamesa Deana, Twitter NSF

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl