SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na LZ-1.

Dragon umieszczony na orbicie, Falcon wrócił na Ziemię

poniedziałek, 18 lipca 2016 07:09 (edytuj)
Dragon umieszczony na orbicie, Falcon wrócił na Ziemię

SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie doleci w ciągu nieco ponad dwóch dni. Przechwycenie Dragona przez robotyczne ramię Canadarm 2 i zacumowanie go do ISS planowane jest na środę, 20 lipca. Podczas misji CRS-9 statek SpaceX dostarczy na ISS około 2300 kg ładunku, czyli zapasów dla astronautów, sprzętu i eksperymentów. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi badania dotyczące wpływu mikrograwitacji na działanie serca; 6-miesięczne testy mikroprocesorów narażonych na promieniowanie kosmiczne; testy trójwymiarowych ogniw słonecznych. Szczegółowy opis eksperymentów, które zostaną dostarczone na ISS, można znaleźć na stronie NASA. W bagażniku Dragona znalazł się International Docking Adapter 2 (IDA-2), który po zainstalowaniu w porcie modułu Harmony (Node 2) pozwoli na dokowanie statków załogowych Dragon V2 oraz CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostanie on zainstalowany przez astronautów Jeffa Williamsa i Kathleen Rubins podczas spaceru kosmicznego 18 sierpnia.

Misja CRS-9 to również kolejny krok w kierunku rakiet wielokrotnego użytku. Około 8 minut po starcie pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Było to drugie udane lądowanie na lądzie. Pierwsze odbyło się 22 grudnia 2015, podczas misji Orbcomm OG2.

Nagranie ze startu i lądowania:

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl