poniedziałek, 18 lipca 2016 07:09 SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na LZ-1.

Dragon umieszczony na orbicie, Falcon wrócił na Ziemię

SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie doleci w ciągu nieco ponad dwóch dni. Przechwycenie Dragona przez robotyczne ramię Canadarm 2 i zacumowanie go do ISS planowane jest na środę, 20 lipca. Podczas misji CRS-9 statek SpaceX dostarczy na ISS około 2300 kg ładunku, czyli zapasów dla astronautów, sprzętu i eksperymentów. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi badania dotyczące wpływu mikrograwitacji na działanie serca; 6-miesięczne testy mikroprocesorów narażonych na promieniowanie kosmiczne; testy trójwymiarowych ogniw słonecznych. Szczegółowy opis eksperymentów, które zostaną dostarczone na ISS, można znaleźć na stronie NASA. W bagażniku Dragona znalazł się International Docking Adapter 2 (IDA-2), który po zainstalowaniu w porcie modułu Harmony (Node 2) pozwoli na dokowanie statków załogowych Dragon V2 oraz CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostanie on zainstalowany przez astronautów Jeffa Williamsa i Kathleen Rubins podczas spaceru kosmicznego 18 sierpnia.

Misja CRS-9 to również kolejny krok w kierunku rakiet wielokrotnego użytku. Około 8 minut po starcie pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Było to drugie udane lądowanie na lądzie. Pierwsze odbyło się 22 grudnia 2015, podczas misji Orbcomm OG2.

Nagranie ze startu i lądowania:

Autorzy

Wkrótce
2019-12-08 10:00
Cumowanie statku Dragon (CRS-19) do ISS

Na 8 grudnia, na godzinę 11:30 czasu polskiego (10:30 UTC) zaplanowano złapanie statku Dragon przez robotyczne ramię Canadarm2 zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła została wystrzelona 5 grudnia na szczycie rakiety Falcon 9. W ramach misji CRS-19 dostarczy ona na ISS sprzęt, zapasy i eksperymenty naukowe. Proces zbliżania się do ISS oraz łapania statku będzie można śledzić na żywo na naszej stronie od godziny 10:00 czasu polskiego (09:00 UTC). Transmisja z samego cumowania do modułu Harmony przy pomocy Canadarm2 rozpocznie się planowo o godzinie 13:30 czasu polskiego (12:30 UTC).

Najbliższy start
2019-12-17 01:10
JCSAT-18/Kacific-1
Data 17 grudnia 2019
Godzina 01:10 czasu polskiego
Okno startowe 88 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek JCSAT-18/Kacific-1
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl