poniedziałek, 18 lipca 2016 07:09 SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na LZ-1.

Dragon umieszczony na orbicie, Falcon wrócił na Ziemię

SpaceX przeprowadziło kolejny udany start. Statek transportowy Dragon został umieszczony na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie doleci w ciągu nieco ponad dwóch dni. Przechwycenie Dragona przez robotyczne ramię Canadarm 2 i zacumowanie go do ISS planowane jest na środę, 20 lipca. Podczas misji CRS-9 statek SpaceX dostarczy na ISS około 2300 kg ładunku, czyli zapasów dla astronautów, sprzętu i eksperymentów. Wśród tych ostatnich znajdują się między innymi badania dotyczące wpływu mikrograwitacji na działanie serca; 6-miesięczne testy mikroprocesorów narażonych na promieniowanie kosmiczne; testy trójwymiarowych ogniw słonecznych. Szczegółowy opis eksperymentów, które zostaną dostarczone na ISS, można znaleźć na stronie NASA. W bagażniku Dragona znalazł się International Docking Adapter 2 (IDA-2), który po zainstalowaniu w porcie modułu Harmony (Node 2) pozwoli na dokowanie statków załogowych Dragon V2 oraz CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostanie on zainstalowany przez astronautów Jeffa Williamsa i Kathleen Rubins podczas spaceru kosmicznego 18 sierpnia.

Misja CRS-9 to również kolejny krok w kierunku rakiet wielokrotnego użytku. Około 8 minut po starcie pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Było to drugie udane lądowanie na lądzie. Pierwsze odbyło się 22 grudnia 2015, podczas misji Orbcomm OG2.

Nagranie ze startu i lądowania:

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony