3 września o godzinie 14:46 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-12 i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Dwunasta misja Starlink zakończona powodzeniem

czwartek, 3 września 2020 16:07 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-12 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)

3 września o godzinie 14:46 czasu polskiego (12:46 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-12 i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów nastąpiła około 15 minut po starcie.

Obecnie na orbicie znajduje się już 698 satelitów Starlink. Podczas transmisji poinformowano, że firma SpaceX jest w fazie zamkniętych testów usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji. Przetestowano między innymi opóźnienia oraz prędkość połączenia i wstępne wyniki są dobre – opóźnienia są bardzo niskie, na poziomie wystarczającym do gier online, a prędkość pobierania wynosi ponad 100 Mbit/s. Zaznaczono, że system jest cały czas w fazie rozwoju i z czasem możliwości sieci Starlink będą coraz większe. Publiczne testy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

W ostatnim czasie przetestowano także komunikację laserową pomiędzy dwoma satelitami Starlink. Kiedy wszystkie satelity zostaną wyposażone w lasery i ten sposób komunikacji zostanie w pełni uruchomiony, konstelacja Starlink ma stać się jednym z najszybszych sposobów na przesyłanie danych pomiędzy dwoma miejscami na Ziemi.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także podjęcie próby złapania osłon ładunku rakiety w siatkę zamontowaną na pokładzie statków Ms. Tree i Ms. Chief. Jak na razie nie wiadomo, czy próba się powiodła.

Pełne nagranie transmisji ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: NASASpaceFlight.com, SpaceX (1), (2), (3), (4), Jonathan's Space Report

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl