GPS III SV03

Aktualizacja: środa, 8 lipca 2020 14:44 (edytuj)
Numer misji #96
Data 30 czerwca 2020, 22:10:46 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 15 minut
Materiały prasowe GPS III SV03 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1060.1
Ładunek GPS III SV03
Masa ładunku 4311 kg
Docelowa orbita MEO
Klient U.S. Space Force
GPS III SV03

Druga misja SpaceX polegająca na wyniesieniu na orbitę satelity GPS nowej generacji. Była to pierwsza misja SpaceX na zlecenie nowo powstałych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Space Force), które przejęły operacje związane z systemem GPS od Sił Powietrznych. Czas działania na orbicie budowanych przez firmę Lockheed Martin satelitów przewidziano na 15 lat. W nowej generacji satelitów GPS wprowadzono między innymi lepsze zabezpieczenia przed zagłuszaniem sygnału, a także zwiększono ich dokładność. 

Satelita GPS III SV03 dotarł na Florydę 5 lutego 2020 roku. Następnie został on przygotowany do wyniesienia na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9. Podczas tej misji użyty został nowy pierwszy stopień rakiety. Po starcie planowane wylądował on na platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. 

13 lutego w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie przeprowadzono pełny test statyczny pierwszego stopnia rakiety. Kilkusekundowy test statyczny na platfomie startowej odbył się 25 czerwca.

Początkowo misja była planowana na 30 kwietnia, jednak ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 zdecydowano się na opóźnienie jej o co najmniej dwa miesiące.

Źródła: Lockheed Martin (1), (2), USAF (1), (2), (3)Spaceflight Now (1), (2), (3), (4)Breaking Defense, Next Spaceflight, SpaceX, NASASpaceFlight.com, Tickle Stuff

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl