Ostatnia aktualizacja: czwartek, 21 maja 2020 15:25

GPS III SV03

Numer misji 96
Data 30 czerwca 2020
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1060.1
Ładunek GPS III SV03
Masa ładunku ok. 4400 kg
Docelowa orbita MEO
Klient U.S. Space Force

Druga misja SpaceX polegająca na wyniesieniu na orbitę satelity GPS nowej generacji. Będzie to pierwsza misja SpaceX na zlecenie nowo powstałych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Space Force), które przejęły operacje związane z systemem GPS od Sił Powietrznych. Czas działania na orbicie budowanych przez firmę Lockheed Martin satelitów przewidziano na 15 lat. W nowej generacji satelitów GPS wprowadzono między innymi lepsze zabezpieczenia przed zagłuszaniem sygnału, a także zwiększono ich dokładność. 

Satelita GPS III SV03 dotarł na Florydę 5 lutego 2020 roku. Następnie zostanie on przygotowany do wyniesienia na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9. Podczas tej misji użyty zostanie nowy pierwszy stopień rakiety. Po starcie planowane jest jego odzyskanie poprzez lądowanie na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

13 lutego w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie przeprowadzono pełny test statyczny pierwszego stopnia rakiety. 

Początkowo misja była planowana na 30 kwietnia, jednak ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 zdecydowano się na opóźnienie jej o co najmniej dwa miesiące. 

Źródła: Lockheed Martin, USAF (1), (2), (3)Spaceflight Now, Breaking Defense

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
2020-06-04 03:25
Starlink-8
Data 4 czerwca 2020
Godzina 03:25 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl