SpaceX jest coraz bliżej wystrzelenia finalnej wersji Falcona 9 – Block 5, której premiera zapowiedziana jest na ten rok i planuje trzy starty Falcona Heavy w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Falcon 9 Block 5 w tym roku, dwa starty Falcona Heavy w 2018

wtorek, 27 czerwca 2017 23:37 (edytuj)
Falcon 9 Block 5 w tym roku, dwa starty Falcona Heavy w 2018

SpaceX jest coraz bliżej wystrzelenia finalnej wersji Falcona 9 i planuje trzy starty Falcona Heavy w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

COO SpaceX, Gwynne Shotwell, poinformowała, że wersja Falcona 9, która bierze obecnie udział w misjach, jest wersją Block 3. Wkrótce powinniśmy spodziewać się debiutu nowej wersji, Block 4, a pod koniec 2017 roku do użytku wejdzie ostateczna wersja rakiety Falcon 9, Block 5. Jak dodała, zmiany nie odbiją się na tempie produkcji rakiet dzięki temu, że są one zaprojektowane w ten sposób, aby zmiany w nich wprowadzane były stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.

Falcon 9 Block 5 będzie dużo lepiej przystosowany do ponownego użytku niż Falcon 9 Block 3. Pozwoli to na wykorzystanie go w kilkunastu misjach. Obecna wersja może wystartować maksymalnie 2-3 razy, więc będzie to znaczący postęp.

SpaceX nie wyklucza, że w przyszłości rakiety Falcon będą korzystały z silników Raptor, które są docelowo zaprojektowane do pracy w nadchodzącej rakiecie marsjańskiej. Napędzane metanem i ciekłym tlenem silniki przeszły już kilkanaście testów na stanowisku testowym w McGregor, w Texasie.

Podczas pierwszej testowej misji Falcona Heavy, która zaplanowana jest na 2017 rok, nie zostanie wyniesiony żaden komercyjny ładunek. Dopiero druga misja będzie miała na celu umieszczenie satelity klienta na orbicie geostacjonarnej. Ładunkiem tym będzie Arabsat 6A, na wyniesienie którego kontrakt podpisano w 2015 roku. Start planowany jest na 2018 rok. Kolejną misją Falcona Heavy będzie STP-2, w czasie której na orbicie zostanie umieszczonych kilka satelitów w ramach programu testowego departamentu obrony Stanów Zjednoczonych.

Zanim jednak rozpoczną się loty Falcona Heavy, SpaceX musi dokończyć naprawę zniszczonej we wrześniu 2016 platformy SLC-40 na Cape Canaveral. Dopiero po jej uruchomieniu i przeniesieniu tam startów Falcona 9 będzie można przejść do przystosowania LC-39A do startów Falcona Heavy i do lotów załogowych. Firma musi mieć zapasowe stanowisko do startów Falcona 9 na wypadek niepowodzenia testowej misji Falcona Heavy. Prace na SLC-40 powinny zostać ukończone latem tego roku.

Shotwell dodała również, że trzy lub cztery firmy są zainteresowane skorzystaniem z przetestowanych w locie Falconów jeszcze w tym roku. Do tej pory SpaceX wystrzeliło dwie takie rakiety. Pierwszą z nich 30 marca podczas misji z satelitą SES-10, a drugą 23 czerwca z BulgariaSat-1. Jeśli więc dodamy do tego przynajmniej 3 kolejne starty przetestowanych w locie rakiet i start Falcona Heavy, który będzie korzystał z dwóch “używanych” rakiet, to możemy spodziewać się 7 startów przetestowanych w locie rakiet w tym roku. Początkowo SpaceX planowało tylko 6 takich lotów na ten rok.

Dowiedzieliśmy się również, że trzy lata temu SpaceX budowało rocznie sześć rakiet. Teraz budują ponad 20, co jest bardzo dużym postępem.

Źródło: Spacenews.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl