czwartek, 9 lutego 2017 22:22 W drugiej połowie tego roku, za pomocą rakiety Falcon 9, na orbitę ma zostać wyniesiona sonda kosmiczna CROPIS, budowana przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Na jej pokładzie znajdować się będzie mała szklarnia z pomidorami, które mają kiełkować i rosnąć pod czujnym okiem 16 kamer.

Falcon 9 wyniesie na orbitę kosmiczną szklarnię; nowe daty startów i Falcon Heavy

W drugiej połowie tego roku, za pomocą rakiety Falcon 9, na orbitę ma zostać wyniesiona sonda kosmiczna CROPIS, budowana przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Na jej pokładzie znajdować się będzie mała szklarnia z pomidorami, które mają kiełkować i rosnąć pod czujnym okiem 16 kamer. Światła LED zapewnią cykl dnia i nocy podobny do tego występującego na Ziemi. Całość ma znaleźć się na orbicie na wysokości 600 km nad Ziemią, gdzie poprzez ruch obrotowy sondy przez 6 miesięcy symulowana będzie grawitacja podobna to tej panującej na Księżycu, a przez następne pół roku grawitacja marsjańska. Poza pomidorami, na pokładzie znajdą się Euglena, jednokomórkowce których zadaniem będzie produkcja niezbędnego tlenu i ochrona roślin przed nadmiarem amoniaku. Budowa sondy CROPIS ma zostać ukończona przed końcem wiosny tego roku. Eksperyment z pewnością dostarczy wiele ciekawych i przydatnych informacji na temat uprawy roślin w kosmosie i na innych ciałach niebieskich, co przyda się chociażby podczas kolonizacji czerwonej planety.

Nowa data startu misji CRS-10, podczas której zaopatrzeniowa kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to 18 lutego o godzinie 16:01 czasu polskiego. Jeśli start zostanie przełożony na kolejny dzień (np. ze względów pogodowych), to godzina zmieni się na 15:38 naszego czasu. Test statyczny jest obecnie planowany na 10 lutego.

Misja z satelitą Echostar 23 została przeniesiona na 1 marca, na godzinę 06:28 czasu polskiego. Jak już wiemy, niestety nie przewidziano lądowania pierwszego stopnia po tej misji, ze względu na dużą masę satelity (ok. 5500 kg). Następna w kolejce powinna być misja z satelitą SES-10, podczas której wykorzystany zostanie używany pierwszy stopień Falcona 9. Dokładnej daty jednak jeszcze nie znamy.

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się zdjęcia i nagrania, pokazujące że jeden z bocznych członów Falcona Heavy (prawdopodobnie odzyskany i odnowiony Falcon z misji z satelitą Thaicom-8) został przetransportowany do McGregor w Texasie na testy. Ma on zostać wykorzystany podczas pierwszego startu rakiety (pozostałe dwa człony będą nowe). Wygląda na to, że w końcu nadszedł moment kiedy startu Falcona Heavy można spodziewać się wcześniej niż za pół roku.

Źródła: Parabolicarc.com, Twitter NSF, Twitter SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony