W drugiej połowie tego roku, za pomocą rakiety Falcon 9, na orbitę ma zostać wyniesiona sonda kosmiczna CROPIS, budowana przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Na jej pokładzie znajdować się będzie mała szklarnia z pomidorami, które mają kiełkować i rosnąć pod czujnym okiem 16 kamer.

Falcon 9 wyniesie na orbitę kosmiczną szklarnię; nowe daty startów i Falcon Heavy

czwartek, 9 lutego 2017 22:22 (edytuj)
Falcon 9 wyniesie na orbitę kosmiczną szklarnię; nowe daty startów i Falcon Heavy

W drugiej połowie tego roku, za pomocą rakiety Falcon 9, na orbitę ma zostać wyniesiona sonda kosmiczna CROPIS, budowana przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Na jej pokładzie znajdować się będzie mała szklarnia z pomidorami, które mają kiełkować i rosnąć pod czujnym okiem 16 kamer. Światła LED zapewnią cykl dnia i nocy podobny do tego występującego na Ziemi. Całość ma znaleźć się na orbicie na wysokości 600 km nad Ziemią, gdzie poprzez ruch obrotowy sondy przez 6 miesięcy symulowana będzie grawitacja podobna to tej panującej na Księżycu, a przez następne pół roku grawitacja marsjańska. Poza pomidorami, na pokładzie znajdą się Euglena, jednokomórkowce których zadaniem będzie produkcja niezbędnego tlenu i ochrona roślin przed nadmiarem amoniaku. Budowa sondy CROPIS ma zostać ukończona przed końcem wiosny tego roku. Eksperyment z pewnością dostarczy wiele ciekawych i przydatnych informacji na temat uprawy roślin w kosmosie i na innych ciałach niebieskich, co przyda się chociażby podczas kolonizacji czerwonej planety.

Nowa data startu misji CRS-10, podczas której zaopatrzeniowa kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to 18 lutego o godzinie 16:01 czasu polskiego. Jeśli start zostanie przełożony na kolejny dzień (np. ze względów pogodowych), to godzina zmieni się na 15:38 naszego czasu. Test statyczny jest obecnie planowany na 10 lutego.

Misja z satelitą Echostar 23 została przeniesiona na 1 marca, na godzinę 06:28 czasu polskiego. Jak już wiemy, niestety nie przewidziano lądowania pierwszego stopnia po tej misji, ze względu na dużą masę satelity (ok. 5500 kg). Następna w kolejce powinna być misja z satelitą SES-10, podczas której wykorzystany zostanie używany pierwszy stopień Falcona 9. Dokładnej daty jednak jeszcze nie znamy.

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się zdjęcia i nagrania, pokazujące że jeden z bocznych członów Falcona Heavy (prawdopodobnie odzyskany i odnowiony Falcon z misji z satelitą Thaicom-8) został przetransportowany do McGregor w Texasie na testy. Ma on zostać wykorzystany podczas pierwszego startu rakiety (pozostałe dwa człony będą nowe). Wygląda na to, że w końcu nadszedł moment kiedy startu Falcona Heavy można spodziewać się wcześniej niż za pół roku.

Źródła: Parabolicarc.com, Twitter NSF, Twitter SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl