poniedziałek, 4 czerwca 2018 07:18 4 czerwca, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, a następnie wyniósł na orbitę satelitę SES-12. Była to jedenasta udana misja SpaceX w tym roku.

Satelita SES-12 z powodzeniem wyniesiony na orbitę

Silnik Merlin 1D Vacuum w drugim stopniu rakiety Falcon 9 podczas startu z satelitą SES-12 (Źródło: SpaceX)

4 czerwca, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, a następnie wyniósł na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę SES-12. Była to jedenasta udana misja SpaceX w tym roku.

Tym razem ładunkiem, który znalazł się na szczycie rakiety, był ważący 5383 kg satelita, zbudowany przez Airbus Defence and Space na zlecenie firmy SES. Jego zadaniem będzie świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz dostępu do telewizji satelitarnej mieszkańcom Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i Australii. Docelowo ma trafić na orbitę geostacjonarną (GEO), na długość geograficzną 95°E, gdzie zastąpi satelitę NSS-6, który został wystrzelony w 2002 roku przy pomocy rakiety Ariane 44L. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 32 minuty po starcie.

Podczas tego lotu użyty został pierwszy stopień Falcona 9, który we wrześniu 2017 roku brał udział w misji OTV-5. Wtedy, na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, na orbitę wyniesiono bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B. Po starcie pierwszy stopień wylądował na platformie Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Tym razem jednak zdecydowano o zrezygnowaniu z próby odzyskania boostera. Ma to związek z tym, że jest to starsza wersja rakiety – Block 4. Jest ona przystosowana do odbycia co najwyżej dwóch misji bez przeprowadzania długotrwałych i kosztownych napraw. Sytuacja ma się jednak zmienić dzięki nowej wersji rakiet – Block 5 – które będą mogły zostać wykorzystane co najmniej dziesięciokrotnie, zanim wymagany będzie większy remont. 

Początkowo start miał odbyć się 31 maja, jednakże przełożono go o kilka dni z powodu niekorzystnych prognoz pogody oraz problemów technicznych z drugim stopniem rakiety. 240-minutowe okno startowe miało swój początek o godzinie 06:29 czasu polskiego (04:29 UTC), ostatecznie jednak start przesunięto o 16 minut i odbył się on o 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC).

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Wkrótce
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, dzisiejsze okno testowe otwarte jest do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-06 07:33
Starlink-10
Data 6 sierpnia 2020
Godzina 07:33 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl