Elon Musk za pomocą serwisów Instagram oraz Twitter podzielił się dzisiaj zdjęciami przedstawiającymi złożonego w całość Falcona Heavy w hangarze obok platformy startowej LC-39A, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, na Florydzie. Do tej pory mogliśmy zobaczyć jedynie zdjęcia poszczególnych członów, teraz po raz pierwszy możemy podziwiać kompletną rakietę w całej okazałości.
Boczne boostery rakiety odbyły już wcześniej lot w kosmos, jako pierwszy stopień Falcona 9. Pierwszy z nich (na zdjęciach po prawej stronie) uczestniczył w misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i wylądował na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Drugi (po lewej stronie) wziął udział w misji THAICOM 8 w maju 2016 roku i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Będzie to pierwszy booster w historii SpaceX, który odbędzie ponowny lot po tym, jak wcześniej wziął udział w misji wyniesienia satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Na zdjęciach można zauważyć, że boczne boostery rakiety mają tytanowe lotki sterowe, natomiast w środkowym zastosowano lotki aluminiowe.
W najbliższych dniach rakieta zostanie zamontowana na transporterze (TEL – Transporter / Erector / Launcher), a następnie przetransportowana na platformę startową. Tam odbędzie się seria testów, w czasie których sprawdzone zostanie działanie systemów nowej rakiety oraz instalacji naziemnych. Po tym przyjdzie czas na wykonanie testu statycznego, podczas którego na kilka sekund uruchomione zostanie 27 silników Merlin. Następnie rakieta powinna wrócić do hangaru, gdzie na jej szczycie zostanie zainstalowany ładunek – Tesla Roadster.
Podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy planowane jest lądowanie wszystkich trzech boosterów rakiety. Środkowy ma wylądować na platformie OCISLY pływającej na wodach Oceanu Atlantyckiego, a dwa boczne mają wrócić na ziemię i wylądować na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2. W okolicach Landing Zone 1 niedawno ukończono budowę dodatkowej platformy, nazwanej Landing Zone 2, aby możliwe było jednoczesne odzyskanie dwóch członów Falcona Heavy. Start nowej rakiety planowany jest na styczeń 2018 roku.