środa, 20 grudnia 2017 17:50 Elon Musk za pomocą serwisów Instagram oraz Twitter podzielił się dzisiaj zdjęciami przedstawiającymi złożonego w całość Falcona Heavy w hangarze obok platformy startowej LC-39A, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, na Florydzie. Do tej pory mogliśmy zobaczyć jedynie zdjęcia poszczególnych członów, teraz po raz pierwszy możemy podziwiać kompletną rakietę w całej okazałości. Falcon …

Falcon Heavy złożony w całość

Elon Musk za pomocą serwisów Instagram oraz Twitter podzielił się dzisiaj zdjęciami przedstawiającymi złożonego w całość Falcona Heavy w hangarze obok platformy startowej LC-39A, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, na Florydzie. Do tej pory mogliśmy zobaczyć jedynie zdjęcia poszczególnych członów, teraz po raz pierwszy możemy podziwiać kompletną rakietę w całej okazałości.

Boczne boostery rakiety odbyły już wcześniej lot w kosmos, jako pierwszy stopień Falcona 9. Pierwszy z nich (na zdjęciach po prawej stronie) uczestniczył w misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i wylądował na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Drugi (po lewej stronie) wziął udział w misji THAICOM 8 w maju 2016 roku i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Będzie to pierwszy booster w historii SpaceX, który odbędzie ponowny lot po tym, jak wcześniej wziął udział w misji wyniesienia satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Na zdjęciach można zauważyć, że boczne boostery rakiety mają tytanowe lotki sterowe, natomiast w środkowym zastosowano lotki aluminiowe.

W najbliższych dniach rakieta zostanie zamontowana na transporterze (TEL – Transporter / Erector / Launcher), a następnie przetransportowana na platformę startową. Tam odbędzie się seria testów, w czasie których sprawdzone zostanie działanie systemów nowej rakiety oraz instalacji naziemnych. Po tym przyjdzie czas na wykonanie testu statycznego, podczas którego na kilka sekund uruchomione zostanie 27 silników Merlin. Następnie rakieta powinna wrócić do hangaru, gdzie na jej szczycie zostanie zainstalowany ładunek – Tesla Roadster.

Podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy planowane jest lądowanie wszystkich trzech boosterów rakiety. Środkowy ma wylądować na platformie OCISLY pływającej na wodach Oceanu Atlantyckiego, a dwa boczne mają wrócić na ziemię i wylądować na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2. W okolicach Landing Zone 1 niedawno ukończono budowę dodatkowej platformy, nazwanej Landing Zone 2, aby możliwe było jednoczesne odzyskanie dwóch członów Falcona Heavy. Start nowej rakiety planowany jest na styczeń 2018 roku.

Autorzy

Najbliższy start
2020-07-14 23:00
ANASIS-II
Data 14 lipca 2020
Godzina 23:00 czasu polskiego
Okno startowe 235 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek ANASIS-II
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl