czwartek, 1 grudnia 2016 22:20 Iridium Communications Inc. ogłosiło dzisiaj datę pierwszego startu w ramach globalnej konstelacji satelitów nowej generacji, Iridium NEXT. Satelity zostaną wystrzelone 16 grudnia 2016 o godzinie 21:36 czasu polskiego (20:36 UTC) za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9.

Iridium ogłasza datę pierwszego startu Iridium NEXT

Iridium Communications Inc. ogłosiło dzisiaj datę pierwszego startu w ramach globalnej konstelacji satelitów nowej generacji, Iridium NEXT. Satelity zostaną wystrzelone 16 grudnia 2016 o godzinie 21:36 czasu polskiego (20:36 UTC) za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9. Startując z Bazy Sił Powietrznych w Vandenbergu (Kalifornia), Falcon 9 dostarczy 10 satelitów Iridium NEXT na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Start jest zależny od zgody Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) na powrót SpaceX do lotów po nieprawidłowości która wystąpiła 1 września 2016 w Bazie Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie. Śledztwo było prowadzone pod nadzorem FAA. Iridium oczekuje, że będzie pierwszym klientem SpaceX w ramach powrotu do startów.

„Jesteśmy podekscytowani wystrzeleniem pierwszej części naszej nowej konstelacji satelitów. Przez cały czas trwania śledztwa w sprawie Falcona 9 pozostawaliśmy przekonani o możliwościach SpaceX jako naszego partnera przy startach”, powiedział Matt Desch, dyrektor generalny (CEO) firmy Iridium. „Jesteśmy wdzięczni za ich transparentność i ciężką pracę zgodnie z planem w celu powrotu do lotów. Nie możemy się doczekać inauguracyjnego startu Iridium NEXT i rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej historii.”

Iridium NEXT zastąpi największą na świecie komercyjną sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej w ramach jednej z największych “modernizacji technologicznych” w historii. Partnerem Iridium przy produkcji, montażu i testowaniu 81 satelitów Iridium NEXT jest Thales Alenia Space. Co najmniej 70 z tych satelitów ma być wystrzelone przez SpaceX. Proces wymiany satelitów jednego po drugim w konstelacji o takich rozmiarach i skali nie został przeprowadzony nigdy wcześniej.

„Wyczekujemy powrotu do lotów wraz z pierwszym startem Iridium NEXT”, powiedziała Gwynne Shotwell, szefowa rady nadzorczej i dyrektor operacyjny (COO) SpaceX. „Iridium jest wspaniałym partnerem już prawie od dekady i doceniamy ich współpracę w celu umieszczenia pierwszych 10 satelitów Iridium NEXT na orbicie.”

Iridium NEXT da możliwość rozwoju nowych, innowacyjnych produktów i rozwiązań w rozległym ekosystemie partnerskim Iridium. Dodatkowo, Iridium Certus SM, wielousługowa platforma komunikacyjna Iridium, której działanie zapewni Iridium NEXT, dostarczy wyższe prędkości i większą przepustowość dla wielu gałęzi przemysłu. Usługa prezentująca taką jakość i wartość była do tej pory niespotykana w przemyśle i jest gotowa do zaburzenia istniejącego na rynku status quo. Obecnie planowana jest komercyjna dostępność usługi w 2017 roku, obecnie przechodzi ona testy na istniejącej sieci Iridium.

Główna kampania startowa Iridium składa się z siedmiu lotów rakiety SpaceX Falcon 9. Podczas każdego z nich 10 satelitów Iridium NEXT zostanie umieszczone na orbicie. Te 70 satelitów Iridium NEXT ma być wg harmonogramu rozmieszczone do początku 2018 roku. Po więcej informacji na temat Iridium NEXT, zapraszamy na stronę Iridium.

Oryginalne ogłoszenie: http://investor.iridium.com/releasedetail.cfm?releaseid=1001684

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony