niedziela, 14 sierpnia 2016 08:01 Kolejna misja SpaceX zakończyła się sukcesem. Tym razem Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę JCSAT-16. Start miał miejsce 14 sierpnia 2016, o godzinie 07:26 czasu polskiego (05:26 UTC). Pierwszy stopień Falcona 9 bezpiecznie wylądował na statku OCISLY.

Misja JCSAT-16 zakończona sukcesem, pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na OCISLY

Kolejna misja SpaceX zakończyła się sukcesem. Tym razem Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę JCSAT-16. Start miał miejsce 14 sierpnia 2016, o godzinie 07:26 czasu polskiego (05:26 UTC) – na samym początku 120-minutowego okna startowego. Satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety 32 minuty po starcie. Była to druga w tym roku misja dla JSAT Corporation. Pierwsza, z satelitą JCSAT-14, odbyła się 6 maja. Niecałe 9 minut po starcie pierwszy stopień rakiety bezpiecznie wylądował na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Była to tym samym piąta misja, podczas której udało się odzyskać pierwszy stopień Falcona 9 i trzecia z udanym lądowaniem na oceanie.

Ponowne użycie pierwszgo stopnia rakiety pozwoli na znaczącą obniżkę kosztów startu. Booster z poprzedniej misji tego klienta (JCSAT-14) aktualnie przechodzi testy w ośrodku testowym w McGregor, w Teksasie, gdzie został ponownie odpalony na ziemi już trzy razy. Jego silniki zostaną odpalone jeszcze kilka razy. Dane zebrane podczas tych testów pozwolą na określenie jakich napraw i modyfikacji należy dokonać w rakietach, aby można ich było bezpiecznie używać wielokrotnie. Poniżej znajduje się nagranie ze startu i lądowania Falcona 9 podczas misji JCSAT-16.

Autorzy

Wkrótce
2019-12-08 10:00
Cumowanie statku Dragon (CRS-19) do ISS

Na 8 grudnia, na godzinę 11:30 czasu polskiego (10:30 UTC) zaplanowano złapanie statku Dragon przez robotyczne ramię Canadarm2 zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła została wystrzelona 5 grudnia na szczycie rakiety Falcon 9. W ramach misji CRS-19 dostarczy ona na ISS sprzęt, zapasy i eksperymenty naukowe. Proces zbliżania się do ISS oraz łapania statku będzie można śledzić na żywo na naszej stronie od godziny 10:00 czasu polskiego (09:00 UTC). Transmisja z samego cumowania do modułu Harmony przy pomocy Canadarm2 rozpocznie się planowo o godzinie 13:30 czasu polskiego (12:30 UTC).

Najbliższy start
2019-12-17 01:10
JCSAT-18/Kacific-1
Data 17 grudnia 2019
Godzina 01:10 czasu polskiego
Okno startowe 88 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek JCSAT-18/Kacific-1
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl