Pierwszy stopień Falcona 9, który 6 maja wyniósł na orbitę satelitę JCSAT-14, a następnie wylądował na barce OCISLY na oceanie, jest w drodze z portu do hangaru przy platformie startowej LC-39A na Cape Canaveral.

Kolejny odzyskany Falcon w drodze do hangaru

sobota, 14 maja 2016 22:27 (edytuj)
Kolejny odzyskany Falcon w drodze do hangaru

Dzisiaj, po tygodniu od wylądowania, pierwszy stopień Falcona 9, który wyniósł na orbitę satelitę JCSAT-14, wyruszył w drogę z portu do hangaru przy platformie startowej LC-39A na Cape Canaveral. To już trzeci odzyskany booster, który znajdzie się w tym hangarze. Poprzednie dwa przybyły tam po misjach Orbcomm-2 (w grudniu 2015) oraz CRS-8 (w kwietniu 2016).

Źródło: https://www.instagram.com/collectspace/

Moving recently landed rocket to hangar at Kennedy Space Center

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex) 14 Maj, 2016 o 12:42 PDT

Falcon 9 z misją JCSAT-14 wystartował z platformy startowej LC-40 na Cape Canaveral 6 maja, o godzinie 07:21 czasu polskiego (05:21 UTC). Niecałe 9 minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Było to pierwsze udane lądowanie po wyniesieniu ładunku na orbitę geostacjonarną.

Barka wróciła do portu 9 maja. Od tego czasu trwały prace przy rakiecie, aby przygotować ją do transportu do hangaru. Prace obejmowały między innymi usunięcie nóg, aby rakieta mogła być transportowana poziomo drogą lądową.

Teraz pierwszy stopień rakiety przejdzie inspekcję, a następnie prawdopodobnie kilka razy zostanie na nim przeprowadzony test statyczny, czyli odpalenie silników na stanowisku startowym, bez odrywania się od ziemi.

SpaceX ma nadzieję na wykonanie lotu używaną rakietą jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, jakie będą wyniki inspekcji i testów statycznych. Do tej pory nikt nie próbował ponownego użycia pierwszego stopnia rakiety, dlatego nie wiadomo, czy i jakich napraw będzie on wymagał przed kolejnym lotem.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl