czwartek, 15 listopada 2018 22:19 SpaceX z powodzeniem przeprowadziło osiemnastą tegoroczną misję. Tym razem Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę Es'hail-2. Pierwszy stopień rakiety, która oderwała się od ziemi 15 listopada, o godzinie 21:46 czasu polskiego (20:46 UTC), wylądował na OCISLY na Oceanie Spokojnym.

Misja Es'hail-2 zakończona powodzeniem

Satelita Es'hail-2 po odłączeniu się od drugiego stopnia Falcona 9 (Źródło: SpaceX)

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło osiemnastą tegoroczną misję. Tym razem Falcon 9 po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego wyniósł na orbitę satelitę Es'hail-2. Pierwszy stopień rakiety, która oderwała się od ziemi 15 listopada, o godzinie 21:46 czasu polskiego (20:46 UTC), wylądował na OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Podczas tej misji na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił katarski satelita Es'hail-2. Został on zbudowany przez Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) na zlecenie firmy Es'hailSat. Docelowo ważący 3000 kg satelita trafi na orbitę geostacjonarną, na długość geograficzną 26°E, skąd przez co najmniej 15 lat będzie dostarczał usługi telewizyjne mieszkańcom m.in. Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Dodatkowo na pokładzie satelity znalazły się dwa amatorskie transpondery AMSAT P4A. Satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 32 minuty po starcie. Teraz, po serii manewrów orbitalnych, dotrze na orbitę geostacjonarną.

W czasie tego lotu użyty został pierwszy stopień rakiety, który w lipcu brał udział w misji Telstar 19 VANTAGE. Tak jak wtedy, tak i tym razem wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Pierwszy stopień Falcona 9, który wylądował na platformie OCISLY (Źródło: SpaceX)

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej. 

Źródła: SpaceX, Es'hailSat, Gunter's Space Page

Autorzy

Najbliższy start
2019-07-25 00:24
CRS-18
Data 25 lipca 2019
Godzina 00:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Dragon, IDA-3
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl