czwartek, 15 listopada 2018 22:19 SpaceX z powodzeniem przeprowadziło osiemnastą tegoroczną misję. Tym razem Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę Es'hail-2. Pierwszy stopień rakiety, która oderwała się od ziemi 15 listopada, o godzinie 21:46 czasu polskiego (20:46 UTC), wylądował na OCISLY na Oceanie Spokojnym.

Misja Es'hail-2 zakończona powodzeniem

Satelita Es'hail-2 po odłączeniu się od drugiego stopnia Falcona 9 (Źródło: SpaceX)

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło osiemnastą tegoroczną misję. Tym razem Falcon 9 po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego wyniósł na orbitę satelitę Es'hail-2. Pierwszy stopień rakiety, która oderwała się od ziemi 15 listopada, o godzinie 21:46 czasu polskiego (20:46 UTC), wylądował na OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Podczas tej misji na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił katarski satelita Es'hail-2. Został on zbudowany przez Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) na zlecenie firmy Es'hailSat. Docelowo ważący 3000 kg satelita trafi na orbitę geostacjonarną, na długość geograficzną 26°E, skąd przez co najmniej 15 lat będzie dostarczał usługi telewizyjne mieszkańcom m.in. Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Dodatkowo na pokładzie satelity znalazły się dwa amatorskie transpondery AMSAT P4A. Satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 32 minuty po starcie. Teraz, po serii manewrów orbitalnych, dotrze na orbitę geostacjonarną.

W czasie tego lotu użyty został pierwszy stopień rakiety, który w lipcu brał udział w misji Telstar 19 VANTAGE. Tak jak wtedy, tak i tym razem wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Pierwszy stopień Falcona 9, który wylądował na platformie OCISLY (Źródło: SpaceX)

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej. 

Źródła: SpaceX, Es'hailSat, Gunter's Space Page

Autorzy

Najbliższy start
2018-12-18 15:11
GPS III-1
Data 18 grudnia 2018
Godzina 15:11 czasu polskiego
Okno startowe 24 minuty
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek GPS III-1
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony