Rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie 10 satelitów Iridium NEXT, a jej pierwszy stopień wylądował na statku Just Read the Instructions na Oceanie Spokojnym.

Misja Iridium-1 zakończona sukcesem, pierwszy stopień rakiety wylądował na JRTI

sobota, 14 stycznia 2017 20:14 (edytuj)
Misja Iridium-1 zakończona sukcesem, pierwszy stopień rakiety wylądował na JRTI

14 stycznia miała miejsce misja rakiety Falcon 9 z pierwszymi satelitami Iridium NEXT. Rakieta wystartowała o godzinie 18:54 czasu polskiego (17:54 UTC) z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Po godzinie lotu rozpoczął się proces umieszczania satelitów na orbicie. Trwało to około 16 minut, w czasie których satelity były uwalniane jeden po drugim w odstępach 100 sekund. 

W czasie lotu, około 8 minut po starcie, pierwszy stopień rakiety wylądował na statku Just Read the Instructions na Oceanie Spokojnym. Było to pierwsze udane lądowanie Falcona 9 wystrzelonego z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Firma SpaceX wróciła tym samym do lotów po katastrofie, która miała miejsce 1 września 2016 na Cape Canaveral. Wtedy to, podczas tankowania przed testem statycznym, wybuchła rakieta Falcon 9, niszcząc przy okazji satelitę Amos-6 oraz platformę startową SLC-40. Obecnie firma pracuje nad odbudową platformy oraz nad uruchomieniem stanowiska LC-39A, z którego jeszcze w styczniu powinna wystartować rakieta Falcon 9 z satelitą EchoStar 23.

W ciągu najbliższych dwóch lat SpaceX ma wynieść na orbitę kolejne 60 satelitów firmy Iridium. Cała konstelacja, licząca w sumie 81 satelitów, będzie dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych, obejmując swoim zasięgiem całą Ziemię.

Pełne nagranie startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl