wtorek, 22 maja 2018 23:02 22 maja, o godzinie 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii i wyniosła na orbitę pięć satelitów Iridium NEXT oraz dwa satelity GRACE-FO. 

Misja Iridium-6/GRACE-FO zakończona powodzeniem

Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)

22 maja, o godzinie 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii i wyniosła na orbitę pięć satelitów Iridium NEXT oraz dwa satelity GRACE-FO. Była to dziesiąta tegoroczna misja SpaceX. 

Podczas misji Iridium-6/GRACE-FO w przestrzeń kosmiczną trafiło pięć, a nie dziesięć satelitów Iridium NEXT, tak jak miało to miejsce w czasie poprzednich misji. Konstelacja będzie świadczyć usługi komunikacji głosowej oraz transmisji danych i obejmie swoim zasięgiem całą Ziemię. Tym razem na pokładzie rakiety znalazło się też miejsce dla dwóch satelitów GRACE-FO, które posłużą m.in. do monitorowania przemieszczających się mas wody. 

Jako pierwsze oddzielone zostały satelity GRACE-FO tuż po osiągnięciu orbity. Następnie, po 45 minutach lotu bez napędu, silnik drugiego stopnia został uruchomiony na 8 sekund. Po ośmiu minutach rozpoczął się proces „wypuszczania” satelitów Iridium NEXT. Całość zajęła około siedmiu minut. 

Podczas tej misji użyty został pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w misji z satelitą Zuma w styczniu tego roku. Tym razem nie zdecydowano się na podjęcie próby jego odzyskania, ponieważ była to rakieta w wersji Block 4, której firma nie planuje używać więcej niż dwa razy. 

Podczas transmisji na żywo pokazane zostało ujęcie ze statku Mr. Steven, który służy do odzyskiwania osłon ładunku. Na jego pokładzie zainstalowano cztery ramiona, na których rozpięto siatkę, w którą mają wpadać owiewki wracające z kosmosu. Pod koniec transmisji poinformowano, że złapanie osłony nie powiodło się i po raz kolejny wpadła ona do oceanu niedaleko statku.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej. 

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony