wtorek, 22 maja 2018 23:02 22 maja, o godzinie 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii i wyniosła na orbitę pięć satelitów Iridium NEXT oraz dwa satelity GRACE-FO. 

Misja Iridium-6/GRACE-FO zakończona powodzeniem

Falcon 9 podczas startu z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)

22 maja, o godzinie 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii i wyniosła na orbitę pięć satelitów Iridium NEXT oraz dwa satelity GRACE-FO. Była to dziesiąta tegoroczna misja SpaceX. 

Podczas misji Iridium-6/GRACE-FO w przestrzeń kosmiczną trafiło pięć, a nie dziesięć satelitów Iridium NEXT, tak jak miało to miejsce w czasie poprzednich misji. Konstelacja będzie świadczyć usługi komunikacji głosowej oraz transmisji danych i obejmie swoim zasięgiem całą Ziemię. Tym razem na pokładzie rakiety znalazło się też miejsce dla dwóch satelitów GRACE-FO, które posłużą m.in. do monitorowania przemieszczających się mas wody. 

Jako pierwsze oddzielone zostały satelity GRACE-FO tuż po osiągnięciu orbity. Następnie, po 45 minutach lotu bez napędu, silnik drugiego stopnia został uruchomiony na 8 sekund. Po ośmiu minutach rozpoczął się proces „wypuszczania” satelitów Iridium NEXT. Całość zajęła około siedmiu minut. 

Podczas tej misji użyty został pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w misji z satelitą Zuma w styczniu tego roku. Tym razem nie zdecydowano się na podjęcie próby jego odzyskania, ponieważ była to rakieta w wersji Block 4, której firma nie planuje używać więcej niż dwa razy. 

Podczas transmisji na żywo pokazane zostało ujęcie ze statku Mr. Steven, który służy do odzyskiwania osłon ładunku. Na jego pokładzie zainstalowano cztery ramiona, na których rozpięto siatkę, w którą mają wpadać owiewki wracające z kosmosu. Pod koniec transmisji poinformowano, że złapanie osłony nie powiodło się i po raz kolejny wpadła ona do oceanu niedaleko statku.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej. 

Autorzy

Wkrótce
2020-08-03 15:00
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, dzisiejsze okno testowe otwarte jest do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-06 07:33
Starlink-10
Data 6 sierpnia 2020
Godzina 07:33 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl