Iridium-6/GRACE-FO

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:37 (edytuj)
Numer misji #62  
Data 22 maja 2018, 21:47:58 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Iridium-6/GRACE-FO Press Kit
Pogoda >90%
Miejsce startu VAFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VAFB SLC-4E w Google Maps
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1043.2
Ładunek 5 satelitów Iridium NEXT, 2 satelity GRACE-FO
Docelowa orbita polarna (LEO)
Klient Iridium, NASA, GFZ
Iridium-6/GRACE-FO

Szósta z ośmiu misji, w ramach których na orbitę mają zostać dostarczone satelity konstelacji Iridium NEXT. Podczas każdego poprzedniego startu w przestrzeń kosmiczną wynoszone było dziesięć satelitów Iridium NEXT, tym razem jednak pod osłoną ładunku znalazło się jedynie pięć satelitów mających dołączyć do konstelacji, ponieważ firma Iridium podpisała umowę na wystrzelenie w ramach tej misji dwóch satelitów GRACE-FO.

Satelity GRACE-FO podczas przygotowań do startu (Źródło: NASA)GRACE-FO to wspólna misja NASA oraz Niemieckiego Centrum Badań nad Naukami o Ziemi (GFZ). Bliźniacze satelity mają badać przemieszczanie się mas wody, co pozwoli na monitorowanie zmian w podziemnych zasobach wody, jej ilości w dużych jeziorach i rzekach, wilgotności gleby, wielkości pokryw lodowych i lodowców oraz poziomu morza. Satelity znajdą się na wspólnej płaszczyźnie orbitalnej, jeden będzie podążać za drugim w odległości 220 km. Będą one w precyzyjny sposób mierzyć odległość między sobą, co w połączeniu z danymi z akcelerometrów oraz odbiorników GPS ma pozwolić na wykrywanie anomalii grawitacyjnych. Zebrane przez satelity informacje będą wykorzystywane do tworzenia miesięcznych map ziemskiego pola grawitacyjnego, które mają pokazywać, jak masa (na którą w większości składa się woda) przemieszcza się wokół planety.

Podczas tej misji został wykorzystany sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który w styczniu 2018 roku wziął udział w misji Zuma. Nie odbyła się próba odzyskania boostera po separacji drugiego stopnia.

Test statyczny przed misją odbył się 18 maja.

Źródła: NASA (1)Gunter's Space PageNASA (2), Iridium

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl