Ostatnia aktualizacja: środa, 23 maja 2018 22:02

Iridium-6/GRACE-FO

Numer misji 62
Data 22 maja 2018, 21:47 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Iridium-6/GRACE-FO Press Kit
Pogoda >90%
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1043.2
Ładunek 5 satelitów Iridium NEXT, 2 satelity GRACE-FO
Docelowa orbita polarna (LEO)
Klient Iridium, NASA, GFZ

Szósta z ośmiu misji, w ramach których na orbitę mają zostać dostarczone satelity konstelacji Iridium NEXT. Podczas każdego poprzedniego startu w przestrzeń kosmiczną wynoszone było dziesięć satelitów Iridium NEXT, tym razem jednak pod osłoną ładunku znalazło się jedynie pięć satelitów mających dołączyć do konstelacji, ponieważ firma Iridium podpisała umowę na wystrzelenie w ramach tej misji dwóch satelitów GRACE-FO.

Satelity GRACE-FO podczas przygotowań do startu (Źródło: NASA)GRACE-FO to wspólna misja NASA oraz Niemieckiego Centrum Badań nad Naukami o Ziemi (GFZ). Bliźniacze satelity mają badać przemieszczanie się mas wody, co pozwoli na monitorowanie zmian w podziemnych zasobach wody, jej ilości w dużych jeziorach i rzekach, wilgotności gleby, wielkości pokryw lodowych i lodowców oraz poziomu morza. Satelity znajdą się na wspólnej płaszczyźnie orbitalnej, jeden będzie podążać za drugim w odległości 220 km. Będą one w precyzyjny sposób mierzyć odległość między sobą, co w połączeniu z danymi z akcelerometrów oraz odbiorników GPS ma pozwolić na wykrywanie anomalii grawitacyjnych. Zebrane przez satelity informacje będą wykorzystywane do tworzenia miesięcznych map ziemskiego pola grawitacyjnego, które mają pokazywać, jak masa (na którą w większości składa się woda) przemieszcza się wokół planety.

Podczas tej misji został wykorzystany sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który w styczniu 2018 roku wziął udział w misji Zuma. Nie odbyła się próba odzyskania boostera po separacji drugiego stopnia.

Test statyczny przed misją odbył się 18 maja.

Źródła: NASA (1)Gunter's Space PageNASA (2), Iridium

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony