Teleskop WFIRST, następca Teleskopu Hubble'a, być może zostanie umieszczony w przestrzeni kosmicznej za pomocą rakiety Falcon Heavy w 2025 roku.

Następca Hubble’a być może poleci Falconem Heavy

sobota, 22 kwietnia 2017 13:52 (edytuj)
Następca Hubble’a być może poleci Falconem Heavy

NASA poinformowała, że WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope), najpotężniejszy teleskop kosmiczny w historii, następca teleskopu Hubble’a, będzie kosztował około 3,2 miliardy dolarów, a startu jego misji powinniśmy się spodziewać w okolicach 2025 roku.

Obserwatorium WFIRST zostanie umieszczone w punkcie libracyjnym L2. Jest to punkt w przestrzeni kosmicznej znajdujący się stale w półcieniu Ziemi, co czyni go dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji planet zewnętrznych lub obszaru poza Układem Słonecznym. Znajduje się on 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. W takim samym punkcie zostało umieszczone Kosmiczne Obserwatorium Herschela i Satelita Plancka. WFIRST będzie miał dwa kluczowe zadania. Po pierwsze pomoże naukowcom odkryć co kieruje ekspansją Wszechświata, a po drugie pomoże im znaleźć “drugą Ziemię” orbitującą dookoła innej gwiazdy.

Nowy teleskop będzie korzystał z jednego z dwóch otrzymanych od NRO (Narodowe Biuro Rozpoznania - amerykańska agencja wywiadowcza) luster. Te potężne zwierciadła powstały na zamówienie amerykańskiej agencji wywiadowczej i miały zostać użyte w teleskopach służących do szczegółowego fotografowania militarnych i strategicznych miejsc na całym świecie. Po zakończeniu programu, NRO zdecydowało się przekazać dwa pozostałe lustra agencji NASA. Każde z nich ma średnicę 2,4 metra, więc jest takich samych rozmiarów jak te zainstalowane w Teleskopie Hubble’a, jednak pole widzenia tych z NRO jest prawie 100 razy większe, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej dokładne obrazy niż ultragłębokie pole Hubble’a. Po zainstalowaniu niezbędnych detektorów i instrumentów, pomogą nam one poszerzyć naszą wiedzę o Wszechświecie.

Pierwotnie planowano budowę teleskopu ze zwierciadłem o połowę mniejszym niż te w WFIRST, co pozwoliłoby na umieszczenie go na orbicie geostacjonarnej za pomocą rakiety Atlas V. Większy teleskop i większa odległość od Ziemi oznaczają, że agencja będzie musiała zdecydować się na rakietę zdecydowanie potężniejszą od Atlasa. W związku z tym, WFIRST zostanie umieszczony w punkcie libracyjnym L2 najprawdopodobniej za pomocą Falcona Heavy lub Delty IV Heavy.

Źródło: Spaceflightnow.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl