W ostatni poniedziałek, podczas corocznego wystąpienia dotyczącego stanu miasta, burmistrz Los Angeles oficjalnie potwierdził, że SpaceX będzie budować rakietę BFR w Porcie Los Angeles.

Oficjalnie: rakieta BFR będzie budowana w Porcie Los Angeles

środa, 18 kwietnia 2018 00:55 (edytuj)
Oficjalnie: rakieta BFR będzie budowana w Porcie Los Angeles

W ostatni poniedziałek, podczas corocznego wystąpienia dotyczącego stanu miasta, burmistrz Los Angeles oficjalnie potwierdził, że SpaceX będzie budować rakietę BFR w Porcie Los Angeles. „Pojazd ten niesie ze sobą obietnicę zabrania ludzi w dalsze rejony kosmosu niż kiedykolwiek wcześniej”, dodał Eric Garcetti na Twitterze.

Wzmianka o SpaceX podczas przemówienia Garcettiego potwierdziła to, co było ostatnio obiektem powszechnych spekulacji, czyli przekazanie firmie pod dzierżawę terenu o powierzchni ponad 70 tys. m2 na terenie doku nr 240 w porcie. SpaceX planuje budowę supernowoczesnej fabryki w tej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża, w pobliżu Long Beach, nieco ponad 20 km w linii prostej od głównej siedziby firmy w Hawthorne.

„Dla SpaceX Port Los Angeles jest kolebką operacji związanych z odzyskiem na zachodnim wybrzeżu już od 2012 roku i naprawdę doceniamy ciągłą współpracę z miastem Los Angeles”, powiedziała w swoim oświadczeniu Gwynne Shotwell, prezydent i dyrektor operacyjna (COO) SpaceX. „Jak zapowiedział dzisiaj burmistrz Garcetti, port będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę w naszej misji, którą jest uczynienie ludzkości gatunkiem multiplanetarnym, gdyż SpaceX rozpoczyna produkcję i rozwój BFR – naszego systemu nowej generacji, rakiety i statku kosmicznego, które będą zdolne dostarczyć załogę oraz ładunek na Księżyc, na Marsa, a nawet dalej.”

Firma rozpoczęła już przenoszenie sprzętu na tymczasowe miejsce produkcji. W namiocie, o budowie którego pisaliśmy kilka dni temu, znalazło się miejsce m.in. dla narzędzia, które posłuży do wytwarzania drugiego stopnia rakiety, zbudowanego z włókna węglowego. SpaceX planuje budowę elementów BFR blisko wody, aby łatwo można było transportować je na miejsce startu lub do ośrodka testowego.

Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie będą przeprowadzane testy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że krótkie skoki statku rozpoczną się w przyszłym roku w nowym ośrodku budowanym przez firmę w pobliżu miejscowości Brownsville, w Teksasie.

Choć początkowo wydawało się, że nowa rakieta będzie budowana na wschodnim wybrzeżu, decyzja o jej budowie w Kalifornii nie wydaje się aż tak niespodziewana. Prawdopodobnie firma zdecydowała się na ten krok dlatego, że na miejscu znajdują się tysiące osób, które obecnie pracują przy projektowaniu i budowie rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Ich doświadczenie może być na tyle cenne, że bardziej opłaca się produkować rakiety na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a następnie transportować je drogą morską na Florydę lub do Teksasu.

Źródło: Ars Technica

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl