sobota, 23 grudnia 2017 03:42 SpaceX przeprowadziło ostatnią tegoroczną misję. Tym razem rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę dziesięć satelitów Iridium NEXT. Start odbył się 23 grudnia, o godzinie 02:27 czasu polskiego (01:27 UTC) z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii.

Ostatnia tegoroczna misja – Iridium-4 – zakończona powodzeniem

SpaceX przeprowadziło ostatnią tegoroczną misję. Tym razem rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę dziesięć satelitów Iridium NEXT. Start odbył się 23 grudnia, o godzinie 02:27 czasu polskiego (01:27 UTC) z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii.

Podczas misji Iridium-4 z powodzeniem udało się dostarczyć na niską orbitę okołoziemską kolejnych dziesięć satelitów konstelacji Iridium NEXT, która po ukończeniu będzie dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych na całym świecie. Satelity rozpoczęły odłączenie się od drugiego stopnia rakiety 57 minut po starcie. Proces zakończył się 15 minut później, kiedy ostatni satelita został umieszczony na docelowej orbicie. Była to czwarta misja dla firmy Iridium przeprowadzona przez SpaceX.

Tym razem wykorzystany został pierwszy stopień rakiety z misji Iridium-2, która odbyła się w czerwcu tego roku. Wtedy po wyniesieniu ładunku na orbitę, booster wylądował na platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Podczas misji Iridium-4 nie podejmowano próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety. Był on jednak wyposażony w lotki sterowe, dzięki którym został skierowany na wcześniej zdefiniowaną lokację na oceanie. Prawdopodobnie firma zdecydowała się na zrezygnowanie z lądowania, ponieważ był to stary model rakiety – Block 3 – który nie byłby wykorzystany trzeci raz, a dzięki kontrolowanemu „lądowaniu” w oceanie możliwe było zebranie dodatkowych, cennych danych.

Nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
2018-07-22 7:50
Telstar 19 VANTAGE
Data 22 lipca 2018
Godzina 07:50 czasu polskiego
Okno startowe 240 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Telstar 19 VANTAGE
Wkrótce
2018-08-02 19:21
Zakończenie misji CRS-15

Już 2 sierpnia, o godzinie 19:21 czasu polskiego (17:21 UTC) ma nastąpić odłączenie kapsuły Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja CRS-15 rozpoczęła się 29 czerwca, a statek zadokował do ISS 2 lipca. Proces jego odłączania od stacji będzie można śledzić na żywo na NASA TV. Kilka godzin później Dragon wróci na Ziemię i wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym, niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony