Na konferencji Mars Society Convention, która odbyła się w dniach 23-26 sierpnia w Pasadenie, w Kalifornii, przemówienie wygłosił Paul Wooster, główny inżynier rozwoju ds. Marsa w SpaceX. Tematem wystąpienia były plany firmy SpaceX związane z Czerwoną Planetą.

Paul Wooster na konferencji Mars Society Convention

środa, 29 sierpnia 2018 01:10 (edytuj)
Artystyczna wizja kolonii marsjańskiej (Źródło: SpaceX)
Artystyczna wizja kolonii marsjańskiej (Źródło: SpaceX)
Artystyczna wizja kolonii marsjańskiej (Źródło: SpaceX) Artystyczna wizja kolonii marsjańskiej (Źródło: SpaceX)

Na konferencji Mars Society Convention, która odbyła się w dniach 23-26 sierpnia w Pasadenie, w Kalifornii, przemówienie wygłosił Paul Wooster, główny inżynier rozwoju ds. Marsa w SpaceX. Tematem wystąpienia były plany firmy SpaceX związane z Czerwoną Planetą.

Duża część wykładu była powtórzeniem informacji, które przedstawił Elon Musk podczas konferencji IAC 2017. Paul Wooster potwierdził m.in., że rakieta BFR, nad którą pracuje obecnie SpaceX i która ma zabrać ludzi na Marsa, ma mieć 31 silników w pierwszym stopniu oraz 7 silników w drugim. Zapewnił również, że firma wciąż planuje testy drugiego stopnia rakiety (znanego także jako BFS) w postaci krótkich „skoków” na coraz większą wysokość.

Schemat pokazujący sposób tankowania statku na orbicie (Źródło: SpaceX)Jeśli chodzi o lot na Marsa, Wooster zaznaczył, że tankowanie na orbicie jest kluczowe, ponieważ pozwala zniwelować problemy wynikające z wzoru Ciołkowskiego (tzw. „równanie rakietowe”), które sprawiają, że bezpośrednie starty z powierzchni Ziemi stają się coraz mniej opłacalne przy rosnącej masie ładunku. Dokładna wymagana liczba startów „statków-cystern” ma być podyktowana masą transportu, który chce się dostarczyć na Marsa. SpaceX chce, aby możliwe było wysłanie co najmniej 100 ton użytecznego ładunku na powierzchnię Czerwonej Planety.

Po tym, jak Elon Musk powiedział w zeszłym roku, że SpaceX planuje pierwszy lot BFR w kierunku Marsa już w 2022 roku, wydawało się, że harmonogram ten jest nierealny i szybko firma będzie zmuszona zaktualizować swoje plany. Jednakże Wooster poinformował, że SpaceX wciąż dąży do wysłania na Marsa dwóch statków BFS w konfiguracji bezzałogowej już w 2022 roku, natomiast na 2024 rok planowane są dwa loty bezzałogowe oraz dwa załogowe.

Paul Wooster przedstawił również ciekawe informacje związane z wyborem miejsca lądowania na Marsie. Ważne jest, aby w pobliżu takiego miejsca dostępne były znaczące ilości lodu wodnego, aspekty energetyczne oraz termiczne natomiast przemawiają za skierowaniem się ku średnim szerokościom geograficznym. Na szczęście są dowody wskazujące na spore ilości lodu w takich obszarach, jednak Wooster zaznaczył, że wciąż potrzebne są dokładniejsze badania i że w przyszłości powinna pojawić się możliwość ich przeprowadzenia. Czystość lodu także jest bardzo ważna i SpaceX zamierza zająć się badaniem również tego aspektu.

Po raz pierwszy firma przyznała wprost, że pierwsze statki, które dotrą na Czerwoną Planetę, najprawdopodobniej będą miały pozostać na powierzchni i być wykorzystywane jako przestrzeń mieszkalna czy ładunkowa. Na samym początku statek miałby stanowić dla ludzi na Marsie dom. Jeśli chodzi o budynki, w pierwszej kolejności powinny powstać obiekty mieszkalne, a także platformy do lądowania.

Artystyczna wizja kolonii marsjańskiej (Źródło: SpaceX)SpaceX pracuje jednak głównie nad systemem transportu na Czerwoną Planetę. Aby założyć tam stałą osadę, potrzebna będzie współpraca z przedstawicielami całej rzeszy innych dziedzin. Konieczne będzie zbudowanie stałych habitatów, do czego przyda się doświadczenie budowlane. Za budynkami mieszkalnymi idzie konieczność stworzenia systemów podtrzymywania życia, recyklingu, gospodarki odpadami. Należy też stworzyć elektrownie i odpowiednią sieć elektryczną, która zapewni niezawodne dostawy energii do wszystkich części kolonii. 

Aby marsjańskie miasto mogło się rozwijać, konieczne będzie wykorzystanie zasobów naturalnych dostępnych na miejscu. Dotyczy to zarówno pozyskiwania wody pozwalającej na przetrwanie, jak i składników, które posłużą do samej budowy infrastruktury. Ludzie, którzy będą zajmować się pracami z tymi związanymi, będą potrzebować odpowiednich skafandrów kosmicznych, w których wygodnie i przez długi czas będzie można prowadzić prace na powierzchni planety. Aby astronauci mogli sprawnie poruszać się po okolicy, konieczne będzie zbudowanie odpowiednich łazików zarówno zdalnie sterowanych, jak i zwykłych, podobnych do ziemskich samochodów.

Poza samą budową kolonii naukowcy na pewno będą zajmować się też poszukiwaniem śladów życia pod powierzchnią planety. Do tego znowu będą potrzebować odpowiedniego sprzętu i przyrządów, których produkcją mogą zająć się odpowiednie, doświadczone w tym zakresie firmy.

W związku z tym, że do założenia kolonii na Marsie potrzebne będą wiedza i doświadczenie ekspertów z wielu dziedzin, z którymi na co dzień mamy do czynienia na Ziemi, SpaceX zorganizowało niedawno warsztaty dotyczące misji na Marsa. Wzięli w nich udział przedstawiciele środowisk naukowych, akademickich oraz rządowych. 

Źródła: Forum NSF, Reddit (1), Reddit (2), Teslarati

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl