Choć nie zostało to oficjalnie podane do wiadomości, NASA oraz SpaceX wstępnie planują start z misją Crew Demo-2 na 7 maja bieżącego roku. Podczas lotu do ISS na pokładzie Dragona ma znaleźć się dwóch astronautów NASA – Doug Hurley oraz Bob Behnken.

Pierwszy lot załogowy wstępnie planowany na maj

środa, 12 lutego 2020 18:42 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 z załogowym statkiem Dragon na szczycie przed testem systemu ewakuacji kapsuły w czasie lotu (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 z załogowym statkiem Dragon na szczycie przed testem systemu ewakuacji kapsuły w czasie lotu (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 z załogowym statkiem Dragon na szczycie przed testem systemu ewakuacji kapsuły w czasie lotu (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 z załogowym statkiem Dragon na szczycie przed testem systemu ewakuacji kapsuły w czasie lotu (Źródło: SpaceX)

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy start załogowej kapsuły Dragon z astronautami na pokładzie. Choć nie zostało to oficjalnie podane do wiadomości, NASA oraz SpaceX wstępnie planują start na 7 maja bieżącego roku. Podczas lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Crew Demo-2 na pokładzie pojazdu ma znaleźć się dwóch astronautów NASA – Doug Hurley oraz Bob Behnken.

Mark Geyer, dyrektor Centrum Kosmicznego im. Johnsona (JSC), poinformował, że jest to orientacyjna data i nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja. Start powinien odbyć się pomiędzy drugą połową kwietnia, a końcem czerwca. Jak powiedział Doug Loverro, zastępca administratora NASA ds. załogowej eksploracji kosmosu, wciąż pozostało kilka podsystemów wymagających zmian i testów, m.in. w jednym z nich rurki wolframowe mają zostać zastąpione innym metalem, jednakże żadna z wymaganych zmian nie jest poważna i będą one wprowadzane w czasie trwania innych prac przygotowawczych. Kapsuła Dragon ma dotrzeć do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w połowie lutego. NASA oraz SpaceX prowadzą też jeszcze rozmowy na temat dodatkowych testów spadochronów przed certyfikacją do lotów załogowych i najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach odbędą się dwa kolejne testy.

Najbardziej pracochłonnym elementem przygotowań będzie zakończenie analizy danych pochodzących z testu systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu, który odbył się w styczniu, a następnie sprawdzenie dokumentacji niezbędnej przed dopuszczeniem pojazdu do lotu z załogą. Loverro zaznaczył, że może się to wydawać nudne, ale upewnienie się, że wszystkie niezbędne prace zostały właściwie wykonane i sprawdzone, jest kluczowe. Podczas spotkania panelu NASA ASAP (ang. Aerospace Safety Advisory Panel), zajmującego się bezpieczeństwem lotów, które odbyło się 6 lutego, ze strony Patricii Sanders, przewodniczącej panelu, padło stwierdzenie, że nie ma wątpliwości, że misja Crew Demo-2 odbędzie się w najbliższym czasie, nieznane są jedynie dokładna data oraz stopień ryzyka.

Ostateczna data startu zależna jest także od innych czynników. Według pierwotnych planów podczas testowej misji załogowej kapsuła miała pozostać na ISS przez około tydzień, teraz jednak rozważane jest przedłużenie misji do sześciu tygodni, a także nawet do trzech miesięcy. Jeszcze tej wiosny, po zakończeniu Ekspedycji 62, na pokładzie stacji pozostanie wyłącznie jeden astronauta NASA i agencja chciałaby zminimalizować czas przebywania na ISS tylko jednego amerykańskiego astronauty. Jeżeli decyzja o zmianie czasu trwania misji zostanie podjęta, astronauci Hurley i Behnken będą musieli wziąć udział w dodatkowych treningach. W szczególności NASA chciałaby, aby Behnken w razie potrzeby mógł wziąć udział w spacerze kosmicznym.

Przedstawiciele NASA zakomunikowali także, że statek Dragon, który ma zostać wykorzystany podczas pierwszego operacyjnego lotu załogowego, mającego nastąpić po misji demonstracyjnej Crew Demo-2, może zostać ukończony nawet trzy miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano. Ma to być możliwe dzięki zwiększeniu wydajności produkcji wynikającemu m.in. z doświadczeń przy budowie poprzednich egzemplarzy, a także dzięki modyfikacjom w fabryce SpaceX i dodatkowym środkom przeznaczonym na ten cel przez firmę.

Gerstenmaier podczas konferencji prasowej w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie (Źródło: NASA/Chris Swanson)11 lutego poinformowano, że William Gerstenmaier, były zastępca administratora NASA ds. załogowej eksploracji kosmosu, rozpoczął pracę w siedzibie głównej SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Ma on pełnić rolę konsultanta dla zespołu inżynierów odpowiedzialnego za niezawodność, a jego przełożonym ma być Hans Koenigsmann, wiceprezydent firmy ds. powodzenia misji. Gerstenmaier jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych specjalistów do spraw załogowych lotów kosmicznych na świecie. Gratulacje Gerstenmaierowi oraz SpaceX przekazali za pomocą portalu Twitter m.in. Charles Bolden, były astronauta oraz administrator NASA, oraz Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Kariera Gerstenmaiera w NASA trwała ponad 40 lat, pracował on zarówno przy projektach związanych z promami kosmicznymi, jak i z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, przez prawie 14 lat pełnił rolę jednego z zastępców administratora NASA. W lipcu 2019 roku został zdegradowany, co dla wielu pracowników, potępiających rezygnację z jego kompetencji oraz umiejętności zarządzania, było szokiem. Inni jednak wyrażali opinię, że jego podejście było zbyt tradycyjne i nie współgrało z planem administracji prezydenta Donalda Trumpa, zakładającym przyspieszenie programu Artemis i ponowne lądowanie człowieka na Księżycu już w 2024 roku. Jim Bridenstine, administrator NASA, powiedział wtedy, że zmiana w kierownictwie była istotna ze względu na wymuszoną przez nowy, ambitny harmonogram potrzebę przyspieszenia prac oraz chęć wprowadzenia zmian w sposobach działania agencji. Gerstenmaier ostatecznie opuścił szeregi NASA w grudniu 2019 roku.

Źródła: Ars Technica (1), (2), Teslarati, SpaceNews.com (1), (2), (3), SpaceX (1), (2), GAO, CNBC, Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl