IFA – In-Flight Abort Test systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu to jeden z ostatnich kroków na drodze do pierwszego lotu załogowego statku Dragon z astronautami na pokładzie. W ramach IFA sprawdzone zostało działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po …

Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu

Aktualizacja: wtorek, 29 grudnia 2020 21:15

IFA – In-Flight Abort

Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon na platformie startowej, maj 2015 roku (Źródło: SpaceX)

Test systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu to jeden z ostatnich kroków na drodze do pierwszego lotu załogowego statku Dragon z astronautami na pokładzie. W ramach IFA sprawdzone zostało działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC). Zgodnie z planem po aktywowaniu systemu uruchomione zostały silniki SuperDraco, które pozwoliły kapsule na oddalenie się od rakiety. Następnie silniki manewrowe Draco ustawiły kapsułę w taki sposób, aby bezpiecznie wróciła ona na powierzchnię i wylądowała przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Załogowy Dragon podczas przygotowań do misji (Źródło: SpaceX)Podczas testu wykorzystany został booster rakiety Falcon 9, który odbył już trzy loty: z misją Bangabandhu Satellite‑1 w maju 2018 roku, z misją Merah Putih w sierpniu 2018 roku oraz z misją SSO-A w grudniu 2018 roku. Rakieta była także wyposażona w drugi stopień, w którym jednak nie był zamontowany silnik, jako że nie był on potrzebny podczas tej misji. Przed startem obydwa stopnie zostały w pełni zatankowane, tak jak podczas typowego startu. Po awaryjnej separacji kapsuły rakieta uległa zniszczeniu w wyniku działania sił aerodynamicznych. Pierwszy stopień nie posiadał lotek sterowych ani nóg do lądowania.

Test odbył się 19 stycznia 2020 roku, o godzinie 16:30 czasu polskiego (15:30 UTC). Test statyczny przed misją odbył się 11 stycznia.

Nagranie z testu można zobaczyć poniżej. 

Źródła: SpaceNews.com, NASASpaceFlight.com, NASA, Launch Photography by Ben Cooper, SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl