IFA – In-Flight Abort Test systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu to jeden z ostatnich kroków na drodze do pierwszego lotu załogowego statku Dragon z astronautami na pokładzie. W ramach IFA sprawdzone zostało działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po …

Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu

Aktualizacja: wtorek, 29 grudnia 2020 21:15

IFA – In-Flight Abort

Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon na platformie startowej, maj 2015 roku (Źródło: SpaceX)

Test systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu to jeden z ostatnich kroków na drodze do pierwszego lotu załogowego statku Dragon z astronautami na pokładzie. W ramach IFA sprawdzone zostało działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC). Zgodnie z planem po aktywowaniu systemu uruchomione zostały silniki SuperDraco, które pozwoliły kapsule na oddalenie się od rakiety. Następnie silniki manewrowe Draco ustawiły kapsułę w taki sposób, aby bezpiecznie wróciła ona na powierzchnię i wylądowała przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Załogowy Dragon podczas przygotowań do misji (Źródło: SpaceX)Podczas testu wykorzystany został booster rakiety Falcon 9, który odbył już trzy loty: z misją Bangabandhu Satellite‑1 w maju 2018 roku, z misją Merah Putih w sierpniu 2018 roku oraz z misją SSO-A w grudniu 2018 roku. Rakieta była także wyposażona w drugi stopień, w którym jednak nie był zamontowany silnik, jako że nie był on potrzebny podczas tej misji. Przed startem obydwa stopnie zostały w pełni zatankowane, tak jak podczas typowego startu. Po awaryjnej separacji kapsuły rakieta uległa zniszczeniu w wyniku działania sił aerodynamicznych. Pierwszy stopień nie posiadał lotek sterowych ani nóg do lądowania.

Test odbył się 19 stycznia 2020 roku, o godzinie 16:30 czasu polskiego (15:30 UTC). Test statyczny przed misją odbył się 11 stycznia.

Nagranie z testu można zobaczyć poniżej. 

Źródła: SpaceNews.com, NASASpaceFlight.com, NASA, Launch Photography by Ben Cooper, SpaceX (1), (2)

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość ponad 12 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start prawdopodobnie odbędzie w tym tygodniu, dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl