Pierwszy test statyczny boostera Super Heavy
19 lipca o godzinie 19:05 czasu lokalnego (20 lipca o godzinie 02:05 czasu polskiego) w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie przeprowadzono pierwszy test statyczny pierwszego stopnia nowej rakiety Starship, Super Heavy. Na kilka sekund uruchomiono trzy silniki Raptor zamontowane w pojeździe, test zakończył się powodzeniem.
Starship to opracowywana przez SpaceX nowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku, która ma docelowo umożliwić znaczące obniżenie kosztów dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz przeprowadzenie załogowych lotów na Marsa. Składa się ona z boostera, nazywanego Super Heavy, oraz drugiego stopnia, który ma być także załogowym statkiem kosmicznym, noszącego tak jak cała rakieta nazwę Starship.
Pierwszy prototyp boostera Super Heavy powstawał w ośrodku SpaceX w Boca Chica co najmniej od września 2020 roku. Został on w całości zmontowany w marcu bieżącego roku, lecz stał się egzemplarzem, na którym jedynie przetestowano sposoby budowy i został szybko rozebrany. Kolejny booster został przekształcony w niewielki zbiornik testowy, który w czerwcu przeszedł kriogeniczne testy ciśnieniowe. Dopiero trzeci egzemplarz, Booster 3, stał się pierwszym pełnowymiarowym prototypem, który został przetestowany na terenie kompleksu startowego.
Pierwsze elementy trzeciego boostera dostrzeżono w Boca Chica pod koniec marca, został on złożony w całość trzy miesiące później, a na początku lipca został przetransportowany na platformę startową. 11 i 12 lipca zamontowano w nim trzy silniki Raptor o numerach seryjnych RC57, RC59 i RC62. 12 lipca odbyły się także kriogeniczne testy ciśnieniowe, które zakończyły się sukcesem, co pozwoliło na rozpoczęcie przygotowań do testu statycznego. Pierwsze podejście zaplanowano ostatecznie na 19 lipca i zakończyło się ono powodzeniem. Booster został zatankowany i o godzinie 19:05 czasu lokalnego trzy silniki Raptor zostały uruchomione na kilka sekund. Elon Musk potwierdził, że Raptory pracowały przez pełny zaplanowany czas. Zapowiedział także, że zależnie od postępów przy pracach nad kolejnym prototypem, zwanym Booster 4, być może Booster 3 przejdzie kolejny test statyczny z dziewięcioma silnikami.
Booster 4 to pierwszy egzemplarz Super Heavy, który ma wznieść się w powietrze, prawdopodobnie od razu w ramach pierwszego lotu orbitalnego rakiety. Jest on obecnie w budowie, w lipcu dostrzeżono wiele kolejnych sekcji pojazdu, część z nich została również zmontowana. Zauważono także dalsze prace nad prototypem drugiego stopnia nazywanego Ship 20 (dawniej SN20), który też ma wziąć udział w locie orbitalnym.
Trwają intensywne prace nad innymi elementami niezbędnymi przed lotem orbitalnym. W lipcu do Boca Chica dotarło co najmniej dziewięć kolejnych silników Raptor – podczas lotu orbitalnego booster ma być wyposażony w 29 silników. Według Muska podjęto ostatnio decyzję, że docelowo w Super Heavy montowane będą 33 silniki Raptor, lecz niemal na pewno nie dotyczy to obecnych prototypów. Kontynuowana jest także budowa wieży startowej, na szczycie której zamontowano ostatni, ósmy poziom. Rozbudowywana jest również infrastruktura naziemna, w tym zbiorniki oraz orbitalne stanowisko startowe.