19 lipca w ośrodku SpaceX w Boca Chica przeprowadzono pierwszy test statyczny pierwszego stopnia nowej rakiety Starship, Super Heavy. Na kilka sekund uruchomiono trzy silniki Raptor zamontowane w pojeździe, test zakończył się powodzeniem.

Pierwszy test statyczny boostera Super Heavy

środa, 21 lipca 2021 11:01 (edytuj)
Test statyczny prototypu Super Heavy Booster 3 (Źródło: SpaceX)
Test statyczny prototypu Super Heavy Booster 3 (Źródło: SpaceX)
Test statyczny prototypu Super Heavy Booster 3 (Źródło: SpaceX) Test statyczny prototypu Super Heavy Booster 3 (Źródło: SpaceX)

19 lipca o godzinie 19:05 czasu lokalnego (20 lipca o godzinie 02:05 czasu polskiego) w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie przeprowadzono pierwszy test statyczny pierwszego stopnia nowej rakiety Starship, Super Heavy. Na kilka sekund uruchomiono trzy silniki Raptor zamontowane w pojeździe, test zakończył się powodzeniem.

Prototyp Super Heavy Booster 3 na platformie startowej (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com)Starship to opracowywana przez SpaceX nowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku, która ma docelowo umożliwić znaczące obniżenie kosztów dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz przeprowadzenie załogowych lotów na Marsa. Składa się ona z boostera, nazywanego Super Heavy, oraz drugiego stopnia, który ma być także załogowym statkiem kosmicznym, noszącego tak jak cała rakieta nazwę Starship.

Pierwszy prototyp boostera Super Heavy powstawał w ośrodku SpaceX w Boca Chica co najmniej od września 2020 roku. Został on w całości zmontowany w marcu bieżącego roku, lecz stał się egzemplarzem, na którym jedynie przetestowano sposoby budowy i został szybko rozebrany. Kolejny booster został przekształcony w niewielki zbiornik testowy, który w czerwcu przeszedł kriogeniczne testy ciśnieniowe. Dopiero trzeci egzemplarz, Booster 3, stał się pierwszym pełnowymiarowym prototypem, który został przetestowany na terenie kompleksu startowego.

Pierwsze elementy trzeciego boostera dostrzeżono w Boca Chica pod koniec marca, został on złożony w całość trzy miesiące później, a na początku lipca został przetransportowany na platformę startową. 11 i 12 lipca zamontowano w nim trzy silniki Raptor o numerach seryjnych RC57, RC59 i RC62. 12 lipca odbyły się także kriogeniczne testy ciśnieniowe, które zakończyły się sukcesem, co pozwoliło na rozpoczęcie przygotowań do testu statycznego. Pierwsze podejście zaplanowano ostatecznie na 19 lipca i zakończyło się ono powodzeniem. Booster został zatankowany i o godzinie 19:05 czasu lokalnego trzy silniki Raptor zostały uruchomione na kilka sekund. Elon Musk potwierdził, że Raptory pracowały przez pełny zaplanowany czas. Zapowiedział także, że zależnie od postępów przy pracach nad kolejnym prototypem, zwanym Booster 4, być może Booster 3 przejdzie kolejny test statyczny z dziewięcioma silnikami.

Booster 4 to pierwszy egzemplarz Super Heavy, który ma wznieść się w powietrze, prawdopodobnie od razu w ramach pierwszego lotu orbitalnego rakiety. Jest on obecnie w budowie, w lipcu dostrzeżono wiele kolejnych sekcji pojazdu, część z nich została również zmontowana. Zauważono także dalsze prace nad prototypem drugiego stopnia nazywanego Ship 20 (dawniej SN20), który też ma wziąć udział w locie orbitalnym.

Trwają intensywne prace nad innymi elementami niezbędnymi przed lotem orbitalnym. W lipcu do Boca Chica dotarło co najmniej dziewięć kolejnych silników Raptor – podczas lotu orbitalnego booster ma być wyposażony w 29 silników. Według Muska podjęto ostatnio decyzję, że docelowo w Super Heavy montowane będą 33 silniki Raptor, lecz niemal na pewno nie dotyczy to obecnych prototypów. Kontynuowana jest także budowa wieży startowej, na szczycie której zamontowano ostatni, ósmy poziom. Rozbudowywana jest również infrastruktura naziemna, w tym zbiorniki oraz orbitalne stanowisko startowe.

Zbiorniki i wieża na terenie orbitalnego kompleksu startowego (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl