SpaceX, oprócz oczywistych działań związanych z budową rakiet, intensywnie działa również w zakresie... budowy i zarządzania nieruchomościami.

Projekty infrastrukturalne SpaceX

niedziela, 16 maja 2021 19:40 (edytuj)
Napis STARBASE w Boca Chica w Teksasie (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Napis STARBASE w Boca Chica w Teksasie (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Napis STARBASE w Boca Chica w Teksasie (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com) Napis STARBASE w Boca Chica w Teksasie (Źródło: BocaChicaGal dla NSF, NASASpaceFlight.com)

SpaceX, oprócz oczywistych działań związanych z budową rakiet, intensywnie działa również w zakresie... budowy i zarządzania nieruchomościami.

Ostatnie miesiące to intensywny okres pod tym względem i w tym artykule postaramy się te działania podsumować.

Austin, Teksas

W Austin w Texasie, tuż naprzeciwko wielkiej fabryki Tesli i na terenach tej firmy, powstaje, wedle doniesień lokalnych mediów, fabryka SpaceX. Firma Muska ma tam produkować wszelki sprzęt dla użytkowników końcowych konstelacji Starlink, czyli routery, anteny i inne elementy, których produkcja może wynieść setki tysięcy egzemplarzy rocznie. Co ciekawe, układ i położenie fundamentów wskazuje, że budynek będzie ułożony symetrycznie do fabryki Tesli oraz podobny architektonicznie do fabryk Tesli z serii „Giga". 

Stan na dzisiaj (16 maja 2021) to ukończone podłoże pod fundamenty budynku, co sugerować może, że właściwa budowa rozpocznie się nawet lada dzień. Porównując z tempem budowy sąsiedniej fabryki Tesli spekulować można, że celem jest rozpoczęcie testowej produkcji jeszcze w tym roku.

Tuż obok widać prace nad fundamentami kolejnego budynku, brakuje jednak informacji co do jego przeznaczenia. Sama lokalizacja fabryki i jej stricte produkcyjny charakter sugerują, że Musk ponownie będzie chciał wykorzystać doświadczenie Tesli przy masowej produkcji.

Teren budowy fabryki SpaceX w Austin (Źródło: Jeff Roberts – https://www.youtube.com/channel/UCDmfM1DRiTC9E7fuBbul2SQ)

Boca Chica / Starbase, Teksas

Sytuacja w Boca Chica w Teksasie i w okolicy jest jeszcze ciekawsza. Już kilka miesięcy temu Elon Musk zapowiedział założenie miasta Starbase w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ośrodek SpaceX w Boca Chica. O ile oprócz świeżo postawionego znaku z nazwą nie widać specjalnych śladów trwających działań, to sporo dzieje się w tle.

Jak donoszą m.in. użytkownicy forum NASASpaceFlight.com, SpaceX kupuje działki nie tylko w Boca Chica, ale również w okolicznym Monica, leżącym bliżej miasta Brownsville. Nie widać tam jeszcze żadnych działań budowlanych, ale według oficjalnych dokumentów stanowych SpaceX wykupiło tam już przynajmniej 10% działek o łącznej powierzchni przynajmniej kilkuset hektarów. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem założyć można, że stan ten nie jest aktualny, ponieważ aktualizacja danych w dokumentach zajmuje na ogół kilka miesięcy.

Warto też dodać, że to zdecydowanie największy w okolicy obszar umożliwiający budowę struktur miejskich i infrastruktury. Spora część tej okolicy to tereny stanowe, co pozwala przypuszczać, że tak jak tereny w Boca Chica, zostaną one przynajmniej częściowo przekazane SpaceX.

W samym Boca Chica według oficjalnych dokumentów SpaceX posiada już ponad 60% działek, a sytuacja części pozostałych działek nie jest jasna. Część z nich to działki stanowe i one zostaną sprzedane firmie SpaceX lub zamienione na inne, a część sprzedanych już działek nie ma jeszcze zarejestrowanych przenosin aktu własności.

Co warte wspomnienia, SpaceX skupuje też duże grupy działek znajdujących się pod wodą, co według niektórych oznacza, że stanowić one będą element wymiany ze stanem Teksas na działki lądowe znajdujące się w posiadaniu stanu.

Ostatnim elementem wielkiej układanki Elona Muska jest wynajem dużego terenu w Stoczni Brownsville, który znajduje się naprzeciwko pływającej platformy Deimos. Tuż obok powstaje szeroka, prosta droga, która prowadzi do... drogi dojazdowej do Boca Chica. Zbierając te informacje w jedno, widzimy, że pomimo pozornej ciszy w temacie, na zapleczu logistycznych działań programu marsjańskiego dzieje się naprawdę dużo.

Mapy – opracowanie własne:

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl