Falcon 9 z powodzeniem dostarczył na orbitę satelitę AMOS-17. Rakieta wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 7 sierpnia, o godzinie 01:23 czasu polskiego (6 sierpnia 23:23 UTC).

Satelita AMOS-17 wyniesiony na orbitę

środa, 7 sierpnia 2019 02:19 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą AMOS-17 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą AMOS-17 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą AMOS-17 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą AMOS-17 (Źródło: SpaceX)

Falcon 9 z powodzeniem dostarczył na orbitę satelitę AMOS-17. Rakieta wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 7 sierpnia, o godzinie 01:23 czasu polskiego (6 sierpnia 23:23 UTC). 

Tym razem na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) wyniesiony został satelita telekomunikacyjny AMOS-17, który będzie świadczył usługi mieszkańcom Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Został on zbudowany przez firmę Boeing na zlecenie izraelskiej firmy Spacecom. Ważący około 6,5 tony satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 32 minuty po starcie. Teraz dzięki własnemu napędowi trafi na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 17°E, gdzie będzie działać przez co najmniej 20 lat. 

Podczas dzisiejszej misji użyto pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach z satelitami Telstar 19 VANTAGE oraz Es'hail-2. Tym razem, ze względu na dużą masę ladunku, nie podjęto próby odzyskania boostera. Został on pozbawiony lotek sterowych i nóg do lądowania. 

W czasie misji AMOS-17 podjęto kolejną próbę odzyskania osłon ładunku przy użyciu statku GO Ms. Tree, na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, pomiędzy którymi została rozpięta sieć, w którą mają wpadać połowy owiewki wracające z kosmosu na spadochronach. Złapanie jednej połowy osłony ładunku zakończyło się powodzeniem. Druga połowa, zgodnie z planem, wylądowała w Oceanie Atlantyckim, skąd powinna zostać wylowiona i przetransportowana na brzeg przy użyciu statku statku GO Navigator.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej. 

Źródła: AMOS Spacecom (1)(2), SpaceX, Elon Musk

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl