Satelita AMOS-17 wyniesiony na orbitę
Falcon 9 z powodzeniem dostarczył na orbitę satelitę AMOS-17. Rakieta wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 7 sierpnia, o godzinie 01:23 czasu polskiego (6 sierpnia 23:23 UTC).
Tym razem na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) wyniesiony został satelita telekomunikacyjny AMOS-17, który będzie świadczył usługi mieszkańcom Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Został on zbudowany przez firmę Boeing na zlecenie izraelskiej firmy Spacecom. Ważący około 6,5 tony satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 32 minuty po starcie. Teraz dzięki własnemu napędowi trafi na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 17°E, gdzie będzie działać przez co najmniej 20 lat.
Podczas dzisiejszej misji użyto pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach z satelitami Telstar 19 VANTAGE oraz Es'hail-2. Tym razem, ze względu na dużą masę ladunku, nie podjęto próby odzyskania boostera. Został on pozbawiony lotek sterowych i nóg do lądowania.
W czasie misji AMOS-17 podjęto kolejną próbę odzyskania osłon ładunku przy użyciu statku GO Ms. Tree, na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, pomiędzy którymi została rozpięta sieć, w którą mają wpadać połowy owiewki wracające z kosmosu na spadochronach. Złapanie jednej połowy osłony ładunku zakończyło się powodzeniem. Druga połowa, zgodnie z planem, wylądowała w Oceanie Atlantyckim, skąd powinna zostać wylowiona i przetransportowana na brzeg przy użyciu statku statku GO Navigator.
Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.
Źródła: AMOS Spacecom (1), (2), SpaceX, Elon Musk