SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem Falcon 9 wyniósł w przestrzeń kosmiczną satelitę Hispasat 30W-6. Rakieta wystartowała 6 marca, o godzinie 06:33 czasu polskiego (05:33 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie.

Satelita Hispasat 30W-6 umieszczony na orbicie

wtorek, 6 marca 2018 07:07 (edytuj)
Satelita Hispasat 30W-6 umieszczony na orbicie

SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem Falcon 9 wyniósł w przestrzeń kosmiczną satelitę Hispasat 30W-6. Rakieta wystartowała 6 marca, o godzinie 06:33 czasu polskiego (05:33 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie.

Podczas tej misji Falcon 9 dostarczył na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Hispasat 30W-6, który ma zapewniać usługi telekomunikacyjne mieszkańcom Europy, północnej Afryki, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Ważący 6092 kg satelita został zbudowany przez firmę SSL na zlecenie firmy Hispasat. Jego czas pracy na orbicie przewidziany jest na 15 lat. Satelita odłączył się od drugiego stopnia rakiety niecałe 33 minuty po starcie.

Początkowo w czasie tej misji miała zostać przeprowadzona próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Byłby to pierwszy raz, kiedy po misji z tak ciężkim satelitą geostacjonarnym podjęta zostałaby próba lądowania boostera. Rakieta została nawet wyposażona w nogi i nowe, tytanowe lotki sterowe, które miałyby ułatwić cały proces. Ostatecznie okazało się jednak, że pogoda oraz stan morza nie pozwolą na przeprowadzenie lądowania, w związku z czym barka pozostała w porcie. Firma zdecydowała się jednak na symulowane „lądowanie w oceanie”. W czasie transmisji na żywo można było usłyszeć komunikację radiową, w czasie której podawano informacje o kolejnych uruchomieniach silników w pierwszym stopniu podczas „lądowania”. 

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl