poniedziałek, 16 stycznia 2017 16:30 Już wkrótce możemy się spodziewać ponownego lotu pierwszego stopnia Falcona 9. Do pierwszej takiej misji zostanie użyty booster, który po raz pierwszy w historii wylądował na autonomicznej barce podczas misji CRS-8 w kwietniu zeszłego roku. Ładunkiem ma być satelita telekomunikacyjny SES-10. Celem misji będzie wyniesienie ważącego 5300 kg ładunku na geostacjonarną orbitę transferową (GTO).

Satelita SES-10 dotarł na Cape Canaveral

Już wkrótce możemy się spodziewać ponownego lotu pierwszego stopnia Falcona 9. Do pierwszej takiej misji zostanie użyty booster, który po raz pierwszy w historii wylądował na autonomicznej barce podczas misji CRS-8 w kwietniu zeszłego roku. Ładunkiem ma być wspomniany w tytule satelita telekomunikacyjny SES-10. Celem misji będzie wyniesienie ważącego 5300 kg ładunku na geostacjonarną orbitę transferową (GTO). Nie będzie to pierwsza misja SpaceX z satelitami SES. Satelita SES-8 został wyniesiony przez rakietę Falcon 9 na orbitę w grudniu 2013 roku. W zeszłym roku mieliśmy przyjemność oglądać przekładany kilka razy przez problemy z mocno schłodzonym tlenem start z satelitą SES-9. Niestety, podczas próby lądowania rakieta dosyć mocno uderzyła w barkę, co doprowadziło do zniszczenia rakiety i uszkodzenia barki.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to czwarty start w tym roku. Powinien się on odbyć po misji CRS-10, która jest zaplanowana obecnie na ósmego lutego. Należałoby więc oczekiwać lotu z misją SES-10 pod koniec przyszłego miesiąca. Ponowny start używanego Falcona będzie z pewnością milowym krokiem w przemyśle kosmicznym i ogromnym skokiem w kierunku podróży na Marsa.

Źródła: Twitter Petera B. de Seldinga, Twitter SES

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony