SES i SpaceX ogłosiły dzisiaj że satelita SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną przy pomocy używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Start odbędzie się w czwartym kwartale 2016 roku i będzie to pierwszy w historii lot używanego boostera od SpaceX.

Satelita SES-10 jako pierwszy zostanie wyniesiony na orbitę używaną rakietą Falcon 9

wtorek, 30 sierpnia 2016 20:42 (edytuj)
Satelita SES-10 jako pierwszy zostanie wyniesiony na orbitę używaną rakietą Falcon 9

SES i SpaceX ogłosiły dzisiaj że satelita SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną przy pomocy używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Start odbędzie się w czwartym kwartale 2016 roku i będzie to pierwszy w historii lot używanego boostera od SpaceX.

„Po tym jak byliśmy pierwszym komercyjnym operatorem satelitarnym który poleciał ze SpaceX w 2013 roku, jesteśmy podekscytowani możliwością bycia po raz kolejny pierwszym klientem którego ładunek zostanie wyniesiony podczas pierwszej w historii misji SpaceX z wykorzystaniem używanej rakiety. Wierzymy że rakiety wielokrotnego użytku dadzą początek nowej erze lotów kosmicznych i sprawią że dostęp do przestrzeni kosmicznej będzie łatwiejszy zarówno ze względu na koszty jak i zarządzanie terminami startów.”, powiedział CTO firmy SES, Martin Halliwell. „Nowa umowa ze SpaceX po raz kolejny pokazuje naszą wiarę w ich kompetencje. Należyta staranność jaką wykazał się zespół SpaceX w trakcie projektowania i testowania rakiety do misji SES-10 daje nam pełne przekonanie że SpaceX jest w stanie wynieść w kosmos pierwszego satelitę SES przeznaczonego dla Ameryki Łacińskiej.”

Halliwell ma nadzieję, że start odbędzie się w październiku. Powiedział on również że nie może ujawnić ceny jaką SES ma zapłacić za lot, przyznał jedynie że firma dostała zniżkę za bycie pierwszym klientem. Poinformował również że nie było istotnych różnic w cenie ubezpieczenia w porównaniu do lotu nowym Falconem 9, co świadczy o wierze ubezpieczyciela w niezawodność używanej rakiety.

„Ponowny start rakiety która już raz wyniosła ładunek na orbitę jest ważnym kamieniem milowym na ścieżce do pełnego i szybkiego wielokrotnego użytku rakiet.”, powiedziała Gwynne Shotwell, szefowa rady nadzorczej i COO SpaceX. „SES bardzo wspierał podejście SpaceX do wielokrotnego użytku rakiet przez wiele lat i cieszymy się że podczas pierwszego startu używana rakieta wyniesie na orbitę satelitę SES-10.”

Za pośrednictwem twittera SpaceX ogłosił że SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę przy pomocy boostera pochodzącego z misji CRS-8, która odbyła się 8 kwietnia 2016. Pierwszy stopień wylądował na autonomicznym statku OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Ważący 5,3 tony satelita SES-10 został zbudowany przez firmę Airbus Defense and Space na bazie platformy Eurostar E3000. Posiada on hybrydowy napęd - chemiczny, do wstępnego podniesienia orbity i niektórych manewrów orbitalnych, oraz elektryczny (jonowy), wyłącznie do manewrów orbitalnych. Satelita będzie umieszczony na długości geograficznej 67 W i zapewni usługi dla Meksyku, Ameryki Centralnej, Ameryki Południowej i Karaibów. Jest to pierwszy satelita SES przeznaczony w całości dla Ameryki Łacińskiej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl