wtorek, 30 sierpnia 2016 20:42 SES i SpaceX ogłosiły dzisiaj że satelita SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną przy pomocy używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Start odbędzie się w czwartym kwartale 2016 roku i będzie to pierwszy w historii lot używanego boostera od SpaceX.

Satelita SES-10 jako pierwszy zostanie wyniesiony na orbitę używaną rakietą Falcon 9

SES i SpaceX ogłosiły dzisiaj że satelita SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną przy pomocy używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Start odbędzie się w czwartym kwartale 2016 roku i będzie to pierwszy w historii lot używanego boostera od SpaceX.

„Po tym jak byliśmy pierwszym komercyjnym operatorem satelitarnym który poleciał ze SpaceX w 2013 roku, jesteśmy podekscytowani możliwością bycia po raz kolejny pierwszym klientem którego ładunek zostanie wyniesiony podczas pierwszej w historii misji SpaceX z wykorzystaniem używanej rakiety. Wierzymy że rakiety wielokrotnego użytku dadzą początek nowej erze lotów kosmicznych i sprawią że dostęp do przestrzeni kosmicznej będzie łatwiejszy zarówno ze względu na koszty jak i zarządzanie terminami startów.”, powiedział CTO firmy SES, Martin Halliwell. „Nowa umowa ze SpaceX po raz kolejny pokazuje naszą wiarę w ich kompetencje. Należyta staranność jaką wykazał się zespół SpaceX w trakcie projektowania i testowania rakiety do misji SES-10 daje nam pełne przekonanie że SpaceX jest w stanie wynieść w kosmos pierwszego satelitę SES przeznaczonego dla Ameryki Łacińskiej.”

Halliwell ma nadzieję, że start odbędzie się w październiku. Powiedział on również że nie może ujawnić ceny jaką SES ma zapłacić za lot, przyznał jedynie że firma dostała zniżkę za bycie pierwszym klientem. Poinformował również że nie było istotnych różnic w cenie ubezpieczenia w porównaniu do lotu nowym Falconem 9, co świadczy o wierze ubezpieczyciela w niezawodność używanej rakiety.

„Ponowny start rakiety która już raz wyniosła ładunek na orbitę jest ważnym kamieniem milowym na ścieżce do pełnego i szybkiego wielokrotnego użytku rakiet.”, powiedziała Gwynne Shotwell, szefowa rady nadzorczej i COO SpaceX. „SES bardzo wspierał podejście SpaceX do wielokrotnego użytku rakiet przez wiele lat i cieszymy się że podczas pierwszego startu używana rakieta wyniesie na orbitę satelitę SES-10.”

Za pośrednictwem twittera SpaceX ogłosił że SES-10 zostanie wyniesiony na orbitę przy pomocy boostera pochodzącego z misji CRS-8, która odbyła się 8 kwietnia 2016. Pierwszy stopień wylądował na autonomicznym statku OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Ważący 5,3 tony satelita SES-10 został zbudowany przez firmę Airbus Defense and Space na bazie platformy Eurostar E3000. Posiada on hybrydowy napęd - chemiczny, do wstępnego podniesienia orbity i niektórych manewrów orbitalnych, oraz elektryczny (jonowy), wyłącznie do manewrów orbitalnych. Satelita będzie umieszczony na długości geograficznej 67 W i zapewni usługi dla Meksyku, Ameryki Centralnej, Ameryki Południowej i Karaibów. Jest to pierwszy satelita SES przeznaczony w całości dla Ameryki Łacińskiej.

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony