czwartek, 8 lutego 2018 19:48 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z firmą Airbus Defence and Space pracują nad stworzeniem platformy Bartolomeo, na której inni będą mogli umieścić swoje eksperymenty. Zostanie ona zainstalowana na zewnątrz modułu Columbus na ISS. W kosmos ma ją wynieść statek Dragon firmy SpaceX w 2019 roku.

SpaceX dostarczy na ISS platformę Bartolomeo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z firmą Airbus Defence and Space pracują nad stworzeniem platformy Bartolomeo. Ma ona zostać zainstalowana na zewnątrz modułu Columbus – europejskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po jej zainstalowaniu, instytucje oraz prywatne firmy będą mogły na niej umieścić swoje eksperymenty. Jej wyniesienie w kosmos przy pomocy statku Dragon firmy SpaceX zaplanowano na 2019 rok.

Platforma Bartolomeo, nazwana na cześć młodszego brata Krzysztofa Kolumba, ma być miejscem, w którym będzie można przeprowadzać eksperymenty z zakresu między innymi obserwacji Ziemi, telekomunikacji, astronomii, robotyki i inżynierii materiałowej. Użytkownikom zostanie udostępnione łącze o szybkości 10 Gbit/s, dzięki któremu możliwe będzie sprawne nadzorowanie eksperymentów z Ziemi.

Na platformie znajdzie się miejsce dla dwunastu modułów przeznaczonych na eksperymenty. Użytkownicy będą mogli umieścić tam swój ładunek na okres minimum 12 miesięcy. Czas oczekiwania od momentu podpisania kontraktu do wystrzelenia ładunku ma wynosić od roku do dwóch lat. Klienci będą mogli grupować swoje mniejsze, ważące nawet od 5 kg eksperymenty lub wykorzystać cały slot, którego masa może dochodzić do 450 kg. Ładunki będzie można dostarczać na stację średnio co trzy miesiące, podczas misji zaopatrzeniowych.

Fundusze na budowę platformy Bartolomeo mają pochodzić od firmy Airbus Defence and Space. Europejska Agencja Kosmiczna zajmie się jej instalacją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Montaż i demontaż ładunków ma odbywać się z użyciem robotycznego ramienia Canadarm 2, dzięki czemu astronauci nie będą musieli wychodzić w przestrzeń kosmiczną. Instalacja platformy na zewnątrz ISS ma również pozwolić na pobieranie próbek z eksperymentów i sprowadzanie ich na Ziemię.

Laboratorium kosmiczne Columbus to największa europejska część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł został wyprodukowany przez firmę Thales Alenia Space. Na orbitę wyniósł go wahadłowiec Atlantis podczas misji STS-122, a z ISS połączono go 11 lutego 2008 roku. Jego kontrolą zajmuje się Niemiecka Agencja Kosmiczna (niem. DLR – Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Centrum kontroli laboratorium kosmicznego Columbus znajduje się w Niemczech, w miejscowości Oberpfaffenhofen, niedaleko Monachium.

Źródła: ESA, Airbus, Earth Observation Portal

Autorzy

Najbliższy start
2018-07-22 7:50
Telstar 19 VANTAGE
Data 22 lipca 2018
Godzina 07:50 czasu polskiego
Okno startowe 240 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Telstar 19 VANTAGE
Wkrótce
2018-08-02 19:21
Zakończenie misji CRS-15

Już 2 sierpnia, o godzinie 19:21 czasu polskiego (17:21 UTC) ma nastąpić odłączenie kapsuły Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja CRS-15 rozpoczęła się 29 czerwca, a statek zadokował do ISS 2 lipca. Proces jego odłączania od stacji będzie można śledzić na żywo na NASA TV. Kilka godzin później Dragon wróci na Ziemię i wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym, niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony