W czwartek, 29 marca, Federalna Komisja Łączności (ang. FCC – Federal Communications Commission) zaaprobowała aplikację firmy SpaceX, zezwalając jej na dostarczanie usług szerokopasmowego Internetu za pomocą satelitów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz na całym świecie.

SpaceX otrzymało zgodę na dostarczanie Internetu satelitarnego

piątek, 30 marca 2018 02:30 (edytuj)
SpaceX otrzymało zgodę na dostarczanie Internetu satelitarnego

W czwartek, 29 marca, Federalna Komisja Łączności (ang. FCC – Federal Communications Commission) zaaprobowała aplikację firmy SpaceX, zezwalając jej na dostarczanie usług szerokopasmowego Internetu za pomocą satelitów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz na całym świecie.

„Poprzez to zezwolenie komisja wykonała kolejny krok w kierunku ułatwienia dostępu do szybkiego szerokopasmowego Internetu oraz zwiększenia konkurencji w Stanach Zjednoczonych”, jak napisano w oświadczeniu FCC.

„Doceniamy gruntowną analizę przeprowadzoną przez FCC oraz przyznanie licencji na funkcjonowanie konstelacji SpaceX. Jakkolwiek wciąż mamy dużo do zrobienia w sprawie tego złożonego przedsięwzięcia, jest to ważny krok na drodze do zbudowania przez SpaceX sieci satelitów nowej generacji, która będzie mogła połączyć cały świat poprzez niezawodną i przystępną usługę szerokopasmową, w szczególności docierając do tych, którzy jeszcze nie są podłączeni do sieci”, powiedziała w swoim oświadczeniu Gwynne Shotwell, prezydent i dyrektor operacyjna (COO) firmy SpaceX.

Aby utrzymać zezwolenie w mocy, SpaceX jest zobowiązane do umieszczenia na orbicie oraz uruchomienia co najmniej połowy planowanej konstelacji satelitów nie później niż do 29 marca 2024 roku, natomiast trzy lata później, 29 marca 2027 roku, musi ona działać już w docelowym kształcie.

Proponowana przez SpaceX konstelacja o nazwie Starlink ma składać się z 4425 satelitów. Mają one transmitować dane w paśmie Ka (20-30 GHz) oraz w paśmie Ku (11-14 GHz). Ich zadaniem będzie dostarczanie usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi.

Firma planuje rozpocząć umieszczanie na orbicie pierwszych satelitów systemu Starlink w 2019 roku. Jego działanie ma się zacząć w momencie, kiedy w przestrzeni kosmicznej będzie funkcjonować co najmniej 800 satelitów.

Starlink ma oferować prędkości przesyłu danych porównywalne z obecnie stosowanymi łączami światłowodowymi. Satelity będą oferować klientom bezpośrednie połączenie bezprzewodowe, zamiast redystrybucji sygnału, jak ma to miejsce obecnie. W założeniu ma to zwiększyć niezawodność połączenia.

W ciągu ostatniego roku FCC zatwierdziło podobne wnioski takich firm jak OneWeb, Telesat i Space Norway, które zamierzają dostarczać usługi dostępu do Internetu na terenie Stanów Zjednoczonych. Zdaniem FCC, łączność satelitarna to obiecująca technologia, która powinna znacznie ułatwić dostarczanie Internetu na terenach wiejskich i odległych od skupisk cywilizacji.

Są to pierwsze tego rodzaju zezwolenia dotyczące nowej generacji dużych satelitów na orbicie innej niż geostacjonarna i komisja w dalszym ciągu będzie zatwierdzać inne, podobne wnioski.

W drugiej połowie lutego tego roku firma SpaceX, przy okazji startu rakiety Falcon 9 z satelitą PAZ, wystrzeliła dwa testowe satelity Tintin, które posłużą m.in. do sprawdzenia komunikacji ze stacjami naziemnymi oraz przetestowania technologii, które zostaną docelowo zastosowane w satelitach należących do właściwej konstelacji.

Źródła: CNBC, FCC (1), FCC (2), FCC (3)
 

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl