PAZ

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:37 (edytuj)
Numer misji #56  
Data 22 lutego 2018, 15:17 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe PAZ Press Kit
Miejsce startu VAFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VAFB SLC-4E w Google Maps
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1038.2
Ładunek PAZ, MicroSat 2a (Tintin A), MicroSat 2b (Tintin B)
Masa ładunku 1341 kg (PAZ) + 800 kg (MicroSat 2a, 2b)
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient hisdeSAT
PAZ

Głównym ładunkiem był pierwszy hiszpański satelita do obserwacji radarowych, PAZ, który trafił na orbitę heliosynchroniczną. Dodatkowo, ze względu na niewielką w porównaniu do osiągów Falcona 9 masę ładunku, podczas tego startu mają na orbitę wysłane zostały dwa testowe satelity konstelacji SpaceX, która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obydwa egzemplarze testowe są identyczne, przed misją były one znane jako MicroSat 2a oraz MicroSat 2b, jednakże później Elon Musk poinformował, że noszą one nazwy Tintin A oraz Tintin B.

Podczas misji został wykorzystany przetestowany w locie pierwszy stopień Falcona 9. Nie odbyło się jego lądowanie, ponieważ SpaceX nie planuje używać starych wersji boosterów więcej niż dwa razy.

Po raz pierwszy zastosowano nową wersję osłony ładunku (Fairing 2.0) i podjęto próbę jej odzyskania, która zakończyła się częściowym sukcesem.

Test statyczny przed misją odbył się 11 lutego.

Źródła: Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), RedditAirbus Space

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość ponad 12 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start prawdopodobnie odbędzie w tym tygodniu, dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl