Ostatnia aktualizacja: czwartek, 1 listopada 2018 23:42

PAZ

Numer misji 56
Data 22 lutego 2018, 15:17 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe PAZ Press Kit
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1038.2
Ładunek PAZ, MicroSat 2a (Tintin A), MicroSat 2b (Tintin B)
Masa ładunku 1341 kg (PAZ) + 800 kg (MicroSat 2a, 2b)
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient hisdeSAT

Głównym ładunkiem był pierwszy hiszpański satelita do obserwacji radarowych, PAZ, który trafił na orbitę heliosynchroniczną. Dodatkowo, ze względu na niewielką w porównaniu do osiągów Falcona 9 masę ładunku, podczas tego startu mają na orbitę wysłane zostały dwa testowe satelity konstelacji SpaceX, która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obydwa egzemplarze testowe są identyczne, przed misją były one znane jako MicroSat 2a oraz MicroSat 2b, jednakże później Elon Musk poinformował, że noszą one nazwy Tintin A oraz Tintin B.

Podczas misji został wykorzystany przetestowany w locie pierwszy stopień Falcona 9. Nie odbyło się jego lądowanie, ponieważ SpaceX nie planuje używać starych wersji boosterów więcej niż dwa razy.

Po raz pierwszy zastosowano nową wersję osłony ładunku (Fairing 2.0) i podjęto próbę jej odzyskania, która zakończyła się częściowym sukcesem.

Test statyczny przed misją odbył się 11 lutego.

Źródła: Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), RedditAirbus Space

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
Starlink-1
Data 17 października 2019
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl