SpaceX planuje budowę ruchomej wieży na platformie LC-39A
W celu spełnienia wymogów związanych z drugą fazą prowadzonego przez Siły Powietrzne USA (USAF) programu NSSL (ang. National Security Space Launch), konieczne będzie umożliwienie pionowej integracji wojskowych satelitów szpiegowskich z rakietami z rodziny Falcon. Z tego powodu SpaceX zaplanowało budowę ruchomej wieży, która powstanie na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.
Zgodnie z projektem, wieża ma sięgać wysokości 30 pięter i będzie pokryta okładziną w kolorze czerni i bieli. Będzie zlokalizowana na północ od stanowiska startowego rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy na platformie LC-39A, naprzeciwko będącej obecnie w budowie części platformy przeznaczonej do startów rakiety Super Heavy ze statkiem Starship.
Wieża będzie pełniła funkcję protekcyjną, osłaniając rakietę przed burzami i silnymi wiatrami, a przede wszystkim umożliwi zapewnienie kontrolowanych warunków dla naziemnej załogi, która będzie mogła zamontować satelitę w pionowej konfiguracji. Obecnie SpaceX montuje satelity poziomo, integrując je z rakietą jeszcze w hangarze. Po wprowadzeniu do użytku ruchomej wieży, rakiety nadal będą montowane w hangarze położonym w południowym obwodzie historycznego kompleksu startowego. Następnie będą wytaczane w górę rampy na wyrzutnię. Po ustawieniu rakiety pionowo, wieża zostanie przemieszczona w taki sposób, by obudować rakietę. Na tym etapie można wciągnąć za pomocą żurawia satelitę wymagającego pionowej integracji i zamocować go do rakiety. Wieża ma być wyposażona w zaciski, dzięki którym cała konstrukcja i chroniona przez nią rakieta przetrwają nawet huragan. Konstrukcja będzie odsuwana od rakiety przed startem.
Możliwość pionowej integracji jest wymagana do wzięcia udziału w konkurowaniu o kontrakty na starty związane z bezpieczeństwem narodowym USA w ramach drugiej fazy NSSL. Wojsko planuje wybrać dwie firmy, które będą obsługiwały wynoszenie satelitów dla amerykańskich agencji rządowych w latach 2022–2026. W ramach współpracy z Pentagonem ma się odbyć około 30 misji. Oprócz SpaceX o korzystne wojskowe kontrakty rywalizuje United Launch Alliance, Northrop Grumman i Blue Origin.
SpaceX w ramach udziału w programie zgłosiło propozycję wykorzystania rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Gwynne Shotwell, prezydent oraz dyrektor operacyjna (COO) SpaceX, poinformowała, że oprócz ruchomej wieży potrzebna będzie również modyfikacja osłon ładunku rakiet z rodziny Falcon, polegająca na ich powiększeniu. Shotwell dodała, że być może konieczne będzie wybudowanie ruchomej wieży również w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.
Obecny rozmiar osłony ładunku rakiet Falcon wynosi 5,2 x 13,1 metra, natomiast zaproponowany przez SpaceX nowy rozmiar to 5,4 x 18,6 metra. Inną niż wprowadzanie modyfikacji opcją jest nabycie gotowych osłon ładunku od firmy RUAG Space, która produkuje owiewki w oparciu o wcześniejsze projekty dla rakiet Ariane 5 i Atlas V. RUAG Space współpracuje jednak w zakresie rozwoju owiewek z firmą ULA, która blokuje do nich dostęp ze względu na ochronę praw intelektualnych, dlatego nie jest jeszcze wiadome, czy SpaceX uda się nabyć owiewki.
Shotwell jest zdania, że nawet jeśli SpaceX nie wygra kontraktów na wojskowe satelity, firma sobie poradzi, gdyż jest w dobrej formie i nie brakuje jej klientów.
Źródło: Spaceflight Now