SpaceX zaplanowało budowę ruchomej wieży, która umożliwi pionową integrację ładunków na platformie startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Ma to na celu spełnienie wymogów stawianych przez Siły Powietrzne USA (USAF) w programie NSSL (ang. National Security Space Launch).

SpaceX planuje budowę ruchomej wieży na platformie LC-39A

środa, 8 stycznia 2020 19:14 (edytuj)
Falcon 9 przed misją Crew Demo-1 na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, luty 2019 (Źródło: NASA)
Falcon 9 przed misją Crew Demo-1 na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, luty 2019 (Źródło: NASA)
Falcon 9 przed misją Crew Demo-1 na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, luty 2019 (Źródło: NASA) Falcon 9 przed misją Crew Demo-1 na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, luty 2019 (Źródło: NASA)

W celu spełnienia wymogów związanych z drugą fazą prowadzonego przez Siły Powietrzne USA (USAF) programu NSSL (ang. National Security Space Launch), konieczne będzie umożliwienie pionowej integracji wojskowych satelitów szpiegowskich z rakietami z rodziny Falcon. Z tego powodu SpaceX zaplanowało budowę ruchomej wieży, która powstanie na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Zgodnie z projektem, wieża ma sięgać wysokości 30 pięter i będzie pokryta okładziną w kolorze czerni i bieli. Będzie zlokalizowana na północ od stanowiska startowego rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy na platformie LC-39A, naprzeciwko będącej obecnie w budowie części platformy przeznaczonej do startów rakiety Super Heavy ze statkiem Starship.

Wieża będzie pełniła funkcję protekcyjną, osłaniając rakietę przed burzami i silnymi wiatrami, a przede wszystkim umożliwi zapewnienie kontrolowanych warunków dla naziemnej załogi, która będzie mogła zamontować satelitę w pionowej konfiguracji. Obecnie SpaceX montuje satelity poziomo, integrując je z rakietą jeszcze w hangarze. Po wprowadzeniu do użytku ruchomej wieży, rakiety nadal będą montowane w hangarze położonym w południowym obwodzie historycznego kompleksu startowego. Następnie będą wytaczane w górę rampy na wyrzutnię. Po ustawieniu rakiety pionowo, wieża zostanie przemieszczona w taki sposób, by obudować rakietę. Na tym etapie można wciągnąć za pomocą żurawia satelitę wymagającego pionowej integracji i zamocować go do rakiety. Wieża ma być wyposażona w zaciski, dzięki którym cała konstrukcja i chroniona przez nią rakieta przetrwają nawet huragan. Konstrukcja będzie odsuwana od rakiety przed startem.

Baza SpaceX w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie (Źródło: NASA)Możliwość pionowej integracji jest wymagana do wzięcia udziału w konkurowaniu o kontrakty na starty związane z bezpieczeństwem narodowym USA w ramach drugiej fazy NSSL. Wojsko planuje wybrać dwie firmy, które będą obsługiwały wynoszenie satelitów dla amerykańskich agencji rządowych w latach 2022–2026. W ramach współpracy z Pentagonem ma się odbyć około 30 misji. Oprócz SpaceX o korzystne wojskowe kontrakty rywalizuje United Launch Alliance, Northrop Grumman i Blue Origin. 

SpaceX w ramach udziału w programie zgłosiło propozycję wykorzystania rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Gwynne Shotwell, prezydent oraz dyrektor operacyjna (COO) SpaceX, poinformowała, że oprócz ruchomej wieży potrzebna będzie również modyfikacja osłon ładunku rakiet z rodziny Falcon, polegająca na ich powiększeniu. Shotwell dodała, że być może konieczne będzie wybudowanie ruchomej wieży również w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. 

Obecny rozmiar osłony ładunku rakiet Falcon wynosi 5,2 x 13,1 metra, natomiast zaproponowany przez SpaceX nowy rozmiar to 5,4 x 18,6 metra. Inną niż wprowadzanie modyfikacji opcją jest nabycie gotowych osłon ładunku od firmy RUAG Space, która produkuje owiewki w oparciu o wcześniejsze projekty dla rakiet Ariane 5 i Atlas V. RUAG Space współpracuje jednak w zakresie rozwoju owiewek z firmą ULA, która blokuje do nich dostęp ze względu na ochronę praw intelektualnych, dlatego nie jest jeszcze wiadome, czy SpaceX uda się nabyć owiewki. 

Shotwell jest zdania, że nawet jeśli SpaceX nie wygra kontraktów na wojskowe satelity, firma sobie poradzi, gdyż jest w dobrej formie i nie brakuje jej klientów. 

Źródło: Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl