NASA wybrała 11 firm, które mają przeprowadzić badania i zbudować prototypy elementów załogowych lądowników na potrzeby programu Artemis, zakładającego lądowanie ludzi na biegunie południowym Księżyca w 2024 roku. Wśród wybranych firm znalazło się także SpaceX.

SpaceX wśród firm wybranych przez NASA do badań nad lądownikami księżycowymi

piątek, 17 maja 2019 22:54 (edytuj)
Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik na Księżycu (Źródło: NASA)
Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik na Księżycu (Źródło: NASA)
Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik na Księżycu (Źródło: NASA) Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik na Księżycu (Źródło: NASA)

NASA wybrała 11 firm, które mają przeprowadzić badania i zbudować prototypy elementów załogowych lądowników na potrzeby programu Artemis, zakładającego lądowanie ludzi na biegunie południowym Księżyca w 2024 roku. Wśród wybranych firm znalazło się także SpaceX.

Przedsiębiorstwa zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym w ramach drugiej odsłony programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP-2), mającego na celu tworzenie partnerstwa publiczno-prywatnego przy załogowej eksploracji kosmosu. NextSTEP-2 podzielony jest na kilka części, nazywanych Załącznikami od A do H. Każdy z nich dotyczy innych systemów potrzebnych do przeprowadzenia załogowych misji kosmicznych poza niską orbitę okołoziemską – od habitatów, przez napęd i zarządzanie odpadami, aż po zintegrowane lądowniki załogowe.

Załącznik E dotyczył wykonania studiów i budowy prototypów poszczególnych elementów i podsystemów lądowników księżycowych – modułu lądującego na powierzchni Srebrnego Globu, modułu służącego do transferu załogi pomiędzy znajdującą się na orbicie Księżyca stacją Gateway i niską orbitą okołoksiężycową oraz modułu tankującego. Zainteresowane firmy mogły składać swoje oferty związane z tą częścią programu do 25 marca. W czwartek 16 maja NASA przyznała kontrakty jedenastu przedsiębiorstwom. Łączna ich wartość to 45,5 miliona dolarów. Wybrane podmioty zobowiązane są do pokrycia 20% kosztów swojej części projektu. Ma to zmniejszyć obciążenie podatników, a jednocześnie zachęcić prywatne firmy do inwestycji w program księżycowy.

Oto lista firm, które otrzymały kontrakty:

 • Aerojet Rocketdyne – jedno studium dotyczące pojazdu transferowego
 • Blue Origin – jedno studium dotyczące lądownika, jedno studium dotyczące pojazdu transferowego, jeden prototyp związany z pojazdem transferowym
 • Boeing – jedno studium dotyczące lądownika, dwa prototypy związane z lądownikiem, jedno studium dotyczące pojazdu transferowego, jeden prototyp związany z pojazdem transferowym, jedno studium dotyczące tankowania w kosmosie, jeden prototyp związany z tankowaniem w kosmosie
 • Dynetics – jedno studium dotyczące lądownika, pięć prototypów związanych z lądownikiem
 • Lockheed Martin – jedno studium dotyczące lądownika, cztery prototypy związane z lądownikiem, jedno studium dotyczące pojazdu transferowego, jedno studium dotyczące tankowania w kosmosie
 • Masten Space Systems – jeden prototyp związany z lądownikiem
 • Northrop Grumman Innovation Systems – jedno studium dotyczące lądownika, cztery prototypy związane z lądownikiem, jedno studium dotyczące tankowania w kosmosie, jeden prototyp związany z tankowaniem w kosmosie
 • OrbitBeyond – dwa prototypy związane z tankowaniem w kosmosie
 • Sierra Nevada Corporation – jedno studium dotyczące lądownika, jeden prototyp związany z lądownikiem, jedno studium dotyczące pojazdu transferowego, jeden prototyp związany z pojazdem transferowym, jedno studium dotyczące tankowania w kosmosie
 • SpaceX – jedno studium dotyczące lądownika
 • SSL – jedno studium dotyczące tankowania w kosmosie, jeden prototyp związany z tankowaniem w kosmosie

Pod koniec kwietnia Bill Gerstenmaier, zastępca administratora NASA odpowiedzialny za załogową eksplorację kosmosu, przedstawił plan amerykańskiej agencji, który ma pozwolić na ponowne lądowanie człowieka na Księżycu w 2024 roku. Plan ten zakłada trzy starty rakiety SLS ze statkiem Orion na szczycie, uwzględniając bezzałogową misję EM-1, nad którą prace trwają już od kilku lat, a która ma się odbyć w 2020 lub 2021 roku.

Plan zakłada także stworzenie minimalistycznej wersji stacji kosmicznej na orbicie Księżyca, znanej jako Gateway. Miałaby się ona składać wyłącznie z dwóch elementów. Oferty na budowę pierwszego z nich, modułu zasilającego (ang. PPE – Power and Propulsion Element), zostały złożone w listopadzie zeszłego roku. NASA ma dokonać wyboru w lecie bieżącego roku, a start zaplanowany jest przed końcem 2022 roku. Drugim elementem miałby być mały moduł mieszkalny z możliwością dokowania, co do którego nie są jeszcze znane szczegóły. Te dwa elementy wystarczyłyby, aby zapewnić wsparcie dla misji księżycowej. Miałyby one zostać wyniesione w kosmos za pomocą rakiet komercyjnych.

13 maja administrator NASA Jim Bridenstine poinformował, że program otrzymał nazwę Artemis, na cześć Artemidy, mitologicznej siostry Apolla, którego imieniem nazwano pierwsze załogowe misje księżycowe. Tym razem po raz pierwszy na Księżycu ma wylądować kobieta.

Źródła: NASA, SpaceNews.com (1), (2), (3), The Verge

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl