sobota, 9 czerwca 2018 00:40 Według opisanych w opublikowanym niedawno przeglądzie środowiskowym planów, w niedalekiej przyszłości SpaceX rozpocznie budowę nowych konstrukcji na terenie Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Wśród nich znajdzie się nowy budynek do przechowywania i obsługi eksploatacyjnej boosterów i owiewek o powierzchni ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych, parking dla pracowników, mogący pomieścić 200 samochodów, ogród rakietowy oraz ponad 90-metrowa wieża kontroli startów i lądowań.

SpaceX wybuduje nowe budynki na terenie Kennedy Space Center

Wieża kontroli startów i lądowań (Źródło: NASA)

Według opisanych w opublikowanym niedawno przeglądzie środowiskowym planów, w niedalekiej przyszłości SpaceX rozpocznie budowę nowych konstrukcji na terenie Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Wśród nich znajdzie się nowy budynek do przechowywania i obsługi eksploatacyjnej boosterów i owiewek o powierzchni ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych, parking dla pracowników, mogący pomieścić 200 samochodów, ogród rakietowy oraz ponad 90-metrowa wieża kontroli startów i lądowań.

Budynek do przechowywania i obsługi eksploatacyjnej boosterów i owiewek (Źródło: NASA)

Firma chce móc bardziej wydajnie przygotowywać przetestowane w locie pierwsze stopnie do kolejnych startów. W obecnym hangarze, znajdującym się w pobliżu platformy LC-39A, mieszczą się tylko 3 boostery, a SpaceX szacuje, że rocznie mogłoby lądować nawet 81 stopni rakiet (54 lądowania Falcona 9 i 9 potrójnych lądowań Falcona Heavy). Nowy budynek ma pozwolić na obsługę większej liczby rakiet. Jeśli firmie uda się opanować odzyskiwanie osłon ładunku, to również one będą szykowane do przyszłych misji w tym budynku.

W pobliżu znajdzie się ogród rakietowy, w którym najprawdopodobniej zobaczyć będzie można rakiety z rodziny Falcon oraz statki Dragon. Podobny ogród, w którym obejrzeć można takie rakiety jak Juno I, Mercury-Redstone, Thor, Mercury-Atlas, Gemini-Titan II czy Saturn IB, znajduje się w oddalonym o kilka kilometrów centrum dla odwiedzających.

Pierwszy stopień Falcona 9 w pobliżu fabryki SpaceX w Hawthorne, w tle start misji Iridium-4 (Źródło: SpaceX)

Najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem będzie ponad 90-metrowa wieża o powierzchni prawie 3 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdą się w niej centrum danych, pomieszczenia do kontroli rakiet z rodziny Falcon oraz statków Dragon, pomieszczenia kontrolne dla klientów oraz miejsca do przeprowadzania spotkań. Obecnie centrum kontroli startów i lądowań znajduje się w małym budynku w pobliżu południowej bramy Bazy Sił Powietrznych Cape Canaveral. Nie wiadomo, czy wszystkie operacje przeniosą się do nowego budynku, czy oba budynki będą używane równocześnie.

Mapa planowanej inwestycji (Źródło: NASA)

Dodatkowo w pobliżu znajduje się dużo miejsca, gdzie w razie potrzeby mogą powstać kolejne budynki.

Źródło: Florida Today, NASA (PDF)

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony