SpaceX z entuzjazmem ogłasza, że otrzymało ofertę od dwóch osób prywatnych na wysłanie ich na załogowy lot wokół Księżyca pod koniec przyszłego roku. Osoby te wpłaciły już znaczącą zaliczkę za przeprowadzenie tej misji.

SpaceX wyśle dwie osoby prywatne w lot dookoła Księżyca w przyszłym roku

poniedziałek, 27 lutego 2017 23:11 (edytuj)
SpaceX wyśle dwie osoby prywatne w lot dookoła Księżyca w przyszłym roku

SpaceX z entuzjazmem ogłasza, że otrzymało ofertę od dwóch osób prywatnych na wysłanie ich na załogowy lot wokół Księżyca pod koniec przyszłego roku. Osoby te wpłaciły już znaczącą zaliczkę za przeprowadzenie tej misji. Tak jak wcześniej astronauci programu Apollo, osoby te wyruszą w przestrzeń kosmiczną niosąc ze sobą nadzieje i marzenia całej ludzkości, napędzane uniwersalną ludzką chęcią eksploracji. W dalszej części tego roku, planowane jest przeprowadzenie niezbędnych badań i testów sprawnościowych, jak również rozpoczęcie pierwszych treningów. Inne grupy osób również wyraziły swoje zainteresowanie podobną misją i spodziewani są kolejni chętni. Więcej informacji na temat grup zostanie ujawnionych, kiedy osoby te wyrażą zgodę oraz zostaną potwierdzone wyniki badań.

Przede wszystkim SpaceX chciałoby podziękować NASA, bez nich nie byłoby to możliwe. Program załogowych lotów komercyjnych NASA, który zapewnił większość środków do powstania Dragona 2, jest głównym czynnikiem, dzięki któremu taka misja może się odbyć. Oprócz tego, w czasie misji wykorzystana będzie rakieta Falcon Heavy, rozwój której finansowany jest ze środków własnych SpaceX. Falcon Heavy ma odbyć swój pierwszy lot testowy w lecie. Kiedy będzie już gotowy, będzie najpotężniejszą rakietą, jaka osiągnie orbitę od czasów Saturna V, rakiety księżycowej. 2250 ton ciągu przy starcie Falcona Heavy to dwie trzecie ciągu Saturna V i ponad dwa razy więcej, niż ciąg kolejnej największej obecnie rakiety.

W dalszej części tego roku, w ramach programu załogowych lotów komercyjnych NASA, SpaceX wyniesie na orbitę załogowy statek kosmiczny Dragon i dostarczy go na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwsza misja demonstracyjna odbędzie się w trybie autonomicznym, bez ludzi na pokładzie. Kolejna misja z załogą ma się planowo odbyć w drugim kwartale 2018 roku. SpaceX ma obecnie kontrakt na odbywanie średnio czterech misji Dragona 2 do ISS rocznie, trzech załogowych oraz jednej towarowej. Poprzez prywatne loty załogowe, popierane przez NASA, zmniejszeniu ulegną długoterminowe koszty dla rządu oraz zostanie uzyskana większa niezawodność poprzez więcej lotów, na czym zyskają zarówno rząd jak i misje prywatne.

Gdy tylko rozpoczną się loty Załogowego Dragona dla NASA, SpaceX zorganizuje prywatną misję załogową. Dragon, z dwiema osobami na pokładzie, okrąży Księżyc i powróci na Ziemię. Start odbędzie się z historycznej platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego przy Cape Canaveral - tej samej, z której statki programu Apollo startowały na Księżyc. Dzięki SpaceX ludzkość nie tylko powróci do załogowych lotów kosmicznych poza orbitę Ziemi po 45 latach przerwy, ale też będzie podróżować szybciej i dalej w głąb Układu Słonecznego, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dragon od samego początku projektowany był z myślą o misjach załogowych i już teraz ma bogatą historię startów. Nadchodzące misje, bazując na tych doświadczeniach, poszerzą dorobek Dragona o podróże w daleką przestrzeń kosmiczną. Będzie to kluczowy kamień milowy na drodze do ostatecznego celu, którym jest oczywiście transport ludzi na Marsa.

Oryginalne oświadczenie na stronie SpaceX.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl