Firma Masten Space Systems ogłosiła, że SpaceX zostało wybrane do wystrzelenia w kosmos misji MM1. Lądownik księżycowy Masten XL-1 dostarczy na południowy biegun Księżyca eksperymenty naukowe i demonstratory technologii.

SpaceX wystrzeli pierwszą misję księżycową Masten

czwartek, 27 sierpnia 2020 13:34 (edytuj)
Lądownik Masten XL-1 na powierzchni Księżyca, wizja artysty (Źródło: Masten Space Systems)
Lądownik Masten XL-1 na powierzchni Księżyca, wizja artysty (Źródło: Masten Space Systems)
Lądownik Masten XL-1 na powierzchni Księżyca, wizja artysty (Źródło: Masten Space Systems) Lądownik Masten XL-1 na powierzchni Księżyca, wizja artysty (Źródło: Masten Space Systems)

Firma Masten Space Systems ogłosiła 26 sierpnia, że SpaceX zostało wybrane do wystrzelenia w kosmos misji Masten Mission One (MM1). W ramach MM1 lądownik księżycowy Masten XL-1 dostarczy na południowy biegun Księżyca dziewięć eksperymentów naukowych i demonstratorów technologii dla NASA oraz kilka ładunków komercyjnych.

MM1 to pierwsza misja księżycowa Masten. Będzie ona przeprowadzona jako element programu NASA CLPS (ang. Commercial Lunar Payload Services), którego celem jest wykorzystanie zdolności sektora prywatnego do dostarczania ładunków na powierzchnię Księżyca szybko i stosunkowo niskim kosztem.

Lądownik Masten XL-1 podczas lotu na Księżyc, wizja artysty (Źródło: Masten Space Systems)Misja planowana jest na grudzień 2022 roku. Rakieta ma umieścić lądownik na trajektorii w kierunku Księżyca (ang. TLI – translunar injection). Po dotarciu w pobliże Srebrnego Globu pojazd uruchomi cztery główne silniki, aby wyhamować i autonomicznie osiąść w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Sean Mahoney, dyrektor wykonawczy firmy Masten stwierdził, że sprawdzona technologia i historia udanych startów SpaceX jest ważna zarówno dla firmy, jak i dla klientów. Powiedział także, że Masten i SpaceX podzielają wspólną wizję, więc jest to nie tylko współpraca, a wręcz „dream team”. Stephanie Bednarek, starsza dyrektor sprzedaży komercyjnej w SpaceX powiedziała, że firma jest podekscytowana tym startem. Uważa ona, że branie udziału w misji, w której wielu partnerów ma podobną wizję, jest emocjonujące dla firmy, która została założona w celu poszerzenia zasięgu ludzkości poza Ziemię.

Nie podano szczegółów dotyczących rakiety, która ma dostarczyć pojazd na orbitę, ale prawdopodobnie wykorzystany zostanie Falcon 9. Jak na razie nie wiadomo, czy lądownik będzie głównym ładunkiem, czy też zostanie wyniesiony podczas innego startu jako ładunek dodatkowy. Masa w pełni zatankowanego lądownika wynosi ponad 2600 kg, co sugeruje dedykowaną misję.

Źródła: Masten Space Systems (1), (2), (3), (4), NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl