Ostatnia tegoroczna misja SpaceX zakończyła się powodzeniem. Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral 23 grudnia, o godzinie 14:51 czasu polskiego (13:51 UTC) i dostarczył na średnią orbitę okołoziemską (MEO) pierwszego satelitę GPS trzeciej generacji – GPS III SV01.

Start Falcona 9 z misją GPS III SV01 zakończony powodzeniem

niedziela, 23 grudnia 2018 16:52 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą GPS III SV01 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z satelitą GPS III SV01 (Źródło: SpaceX)

Ostatnia tegoroczna misja SpaceX zakończyła się powodzeniem. Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral 23 grudnia, o godzinie 14:51 czasu polskiego (13:51 UTC) i dostarczył na średnią orbitę okołoziemską (MEO) pierwszego satelitę GPS trzeciej generacji – GPS III SV01. Separacja nastąpiła niecałe dwie godziny po starcie.

Pierwotnie start planowany był na 18 grudnia, jednakże został przełożony z powodu problemów z odczytami czujnika w pierwszym stopniu rakiety. W kolejnym terminie, 20 grudnia, odwołano start z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, podobnie jak podczas następnej próby startu, 22 grudnia, kiedy przeszkodą były silne wiatry wiejące na dużych wysokościach.

Kontrakt na budowę pierwszych dwóch nowych satelitów GPS na zlecenie Sił Powietrznych USA (USAF) został przyznany firmie Lockheed Martin w 2008 roku. W latach 2012-2016 firma otrzymała zlecenie na wyprodukowanie kolejnych ośmiu satelitów konstelacji. Wszystkie mają być oparte na platformie A2100 i są zaprojektowane do pracy na orbicie przez co najmniej 15 lat. Masa satelity wyniesionego na orbitę podczas tej misji wyniosła, razem z paliwem służącym do manewrów na orbicie, ok. 4400 kg.

W latach 2019-2021 firma SpaceX ma dostarczyć na orbitę kolejne cztery satelity GPS trzeciej generacji, na mocy kontraktów podpisanych z USAF w latach 2017-2018.

Była to 21 misja SpaceX w tym roku, w tym 20 misja Falcona 9. Tym samym firma pobiła swój własny rekord startów orbitalnych w jednym roku kalendarzowym, ustanowiony w zeszłym roku, który wynosił 18 startów. Tym razem, ze względu na wymagania klienta dotyczące osiągów rakiety, nie odbyła się próba lądowania pierwszego stopnia, który wystartował bez lotek sterowych i nóg do lądowania.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: Lockheed Martin, Gunter's Space PageUSAF, Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl