GPS III SV01

Aktualizacja: niedziela, 23 grudnia 2018 16:54 (edytuj)
Numer misji #73
Data 23 grudnia 2018, 14:51 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe 26 minut
Materiały prasowe GPS III SV01 Press Kit
Pogoda >95%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1054.1
Ładunek GPS III SV01
Masa ładunku ok. 4400 kg
Docelowa orbita MEO
Klient U.S. Air Force
GPS III SV01

Pierwsza misja z satelitą GPS trzeciej generacji. Zbudowany przez firmę Lockheed Martin, ważący 4400 kg satelita GPS III SV01 trafił na średnią orbitę okołoziemską (MEO). Czas pracy satelity na orbicie planowany jest na co najmniej 15 lat, czyli dwukrotnie dłużej, niż dotychczasowe satelity konstelacji. Kontrakt na jego wyniesienie w kosmos został przyznany SpaceX w 2016 roku.

Podczas tej misji nie odbyła się próba lądowania pierwszego stopnia. Hans Koenigsmann poinformował podczas konferencji prasowej po misji CRS-16, że wynika to z wymagań klienta, do spełnienia których potrzebne są pełne osiągi rakiety.

Test statyczny przed misją odbył się 14 grudnia.

Pierwotnie start miał się odbyć 18 grudnia, jednak odliczanie zostało przerwane przez komputer pokładowy rakiety na kilka minut przed startem. 19 grudnia nie podjęto próby startu ze względu na konieczność dogłębnego przeanalizowania niespójnych danych z czujników w rakiecie. Próba startu 20 grudnia została odwołana z powodu pogarszającej się pogody na Florydzie. 22 grudnia odbyło się kolejne podejście do startu, które ponownie zostało przerwane ze względu na zbyt silne wiatry wiejące na dużych wysokościach. Zegar odliczał jednak do T-30s – miało to na celu zebranie dodatkowych danych. 

Źródła: SpaceXLockheed Martin, Gunter's Space Page, US Launch Schedule, Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl