Na 21 grudnia na godzinę 11:06 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A. Na orbitę wyniesiona zostanie towarowa kapsuła Dragon, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ładunek o łącznej masie 2989 kg.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-24 – 21 grudnia 2021

poniedziałek, 20 grudnia 2021 23:26 (edytuj)
Falcon 9 na platformie LC-39A przed startem z misją CRS-24 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie LC-39A przed startem z misją CRS-24 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie LC-39A przed startem z misją CRS-24 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie LC-39A przed startem z misją CRS-24 (Źródło: SpaceX)

Na 21 grudnia na godzinę 11:06 czasu polskiego (10:06 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją CRS-24. Na orbitę wyniesiona zostanie towarowa kapsuła Dragon 2, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ładunek o łącznej masie 2989 kg.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Na pokładzie pojazdu znajdą się zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Ładunek dostarczony na stację pozwoli między innymi na przeprowadzenie poniższych badań:

 • Biodruk bandaży
  Matthias Maurer trenujący z BioPrint FirstAid przed lotem na ISS (Źródło: ESA)Biodruk to technika wykorzystująca komórki i biologiczne molekuły do drukowania struktur tkanek. Eksperyment Bioprint FirstAid niemieckiej agencji DLR ma zademonstrować przenośną biodrukarkę, wykorzystującą komórki skóry pacjenta do stworzenia formującej tkanki łaty, którą można pokryć skórę i przyspieszyć proces gojenia ran.
 • Usprawnienie dostępności leków stosowanych przy leczeniu raka
  Przeciwciała monoklonalne, używane przy leczeniu wielu chorób, nie rozpuszczają się łatwo w cieczach i zwykle muszą być podawane dożylnie w klinikach. Eksperyment CASIS PCG 20 kontynuuje prace nad skrystalizowaniem jednego z antyciał wykorzystywanych w leku stosowanym do leczenia różnych odmian raka. Naukowcy chcą przeanalizować te kryształy, aby móc stworzyć wersję leku, którą będzie można przyjmować w domu.
 • Ocenianie ryzyka infekcji
  Naukowcy zauważyli, że lot w kosmos czasami zwiększa zjadliwość niektórych mikrobów i zmniejsza funkcje odpornościowe organizmu, zwiększając ryzyko zarażenia się. W ramach eksperymentu Host-Pathogen razem z bakteriami hodowane będą komórki pobrane od astronautów przed, w trakcie i po locie w kosmos. Wyniki mają pomóc w ocenie ryzyka związanego z zakaźnymi drobnoustrojami oraz w przeciwdziałaniu temu ryzyku.
 • Korzenie, kiełki i liście
  Platforma (MVP) Plant-01 ma profilować i monitorować rozwój kiełków i korzeni roślin w warunkach mikrograwitacji. Rośliny mogą być ważną częścią systemów podtrzymywania życia przy długich misjach kosmicznych, jednak w warunkach kosmicznych rośliny ulegają zmianom, które naukowcy chcą lepiej zrozumieć.
 • Ku księżycowym pralkom
  Urządzenie Turbine SCM przed startem (Źródło: Redwire Space)Astronauci na ISS noszą te same ubrania przez kilka dni, a następnie wymieniają je na nowe, które muszą być dostarczane z Ziemi, co jest nieefektywne i będzie niemożliwe przy misjach na Księżyc czy na Marsa. Eksperyment PGTIDE ma przetestować działanie w pełni degradowalnego detergentu do prania przeznaczonego do wykorzystania w kosmosie.
 • Części wytwarzane w kosmosie
  Eksperyment Turbine SCM ma przetestować komercyjne urządzenie, które w mikrograwitacji będzie obrabiać części z odpornego na ciepło stopu. Badacze spodziewają się, że stopy powstające w warunkach mikrograwitacji mogą mieć bardziej jednorodną strukturę wewnętrzną i w efekcie ulepszone właściwości mechaniczne.

W zewnętrznym bagażniku kapsuły znajdą się także dwa urządzenia badawcze – COWVR, instrument, który będzie mierzył kierunek i siłę wiatrów na powierzchni oceanów, oraz TEMPEST, instrument, który będzie badał wilgotność atmosferyczną.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, dla którego będzie to pierwszy lot. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Kapsuła Dragon, która będzie użyta podczas tego lotu, brała wcześniej udział w misji CRS-22 do ISS, trwającej od czerwca do lipca 2021 roku.

Falcon 9 wytaczany na platformę startową przed misją CRS-24 (Źródło: NASA’s Kennedy Space Center)Dokowanie Dragona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano na 22 grudnia na godzinę 10:38 czasu polskiego (09:38 UTC), niecałe 24 godziny po starcie. Kapsuła pozostanie na ISS przez około miesiąc.

Jeśli start odbędzie się w wyznaczonym terminie, pobity zostanie rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX z Florydy i wyniesie on 54 godziny i 8 minut. Obecny rekord – 58 godzin i 16 minut – został ustanowiony podczas misji Starlink Group 4-1 w listopadzie bieżącego roku. Grudzień będzie także pierwszym miesiącem kalendarzowym w historii, kiedy SpaceX przeprowadzi pięć startów orbitalnych.

Prognozy pogody dają obecnie 30% szans na korzystne warunki w czasie startu. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), gruba warstwa chmur oraz powierzchniowe pola elektryczne w atmosferze. Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych w miejscu lądowania pierwszego stopnia rakiety. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse wzrastają do 70%, jednocześnie jednak ryzyko związane z lądowaniem pierwszego stopnia staje się wysokie oraz dodatkowo pojawia się umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach.

Źródła: NASA (1), (2), SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl