Na 14 stycznia 2017, na godzinę 18:54 czasu polskiego (17:54 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1. Podczas misji podjęta będzie próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na statku Just Read the Instructions na Oceanie Spokojnym.

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1 – 14 stycznia 2017

piątek, 13 stycznia 2017 20:20 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1 – 14 stycznia 2017

Na 14 stycznia 2017, na godzinę 18:54 czasu polskiego (17:54 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-1. 

Niecałe 8 minut po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na statku Just Read the Instructions na Oceanie Spokojnym.

Dostępne będą dwa rodzaje transmisji na żywo ze startu i lądowania:

  • Techniczna – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
  • Ogólna – z pełnym komentarzem prowadzących.

Oba streamy obok siebie będzie można oglądać na naszej stronie.

Pierwszy tegoroczny start, a także pierwszy po wrześniowej katastrofie rakiety Falcon 9 na platformie startowej, będzie trzecim startem z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Poprzednią misją z platformy startowej SLC-4E była misja Jason-3, która odbyła się 17 stycznia 2016.

Podczas misji Iridium-1 rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę 10 satelitów Iridium NEXT. Będzie to pierwszy z siedmiu startów rakiet SpaceX z satelitami Iridium. Docelowo konstelacja ma liczyć 81 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ich budową zajmuje się Thales Alenia Space. Co najmniej 70 z nich zostanie wyniesionych na szczycie rakiet firmy SpaceX do 2018 roku. Orbitujące na wysokości 780 km nad powierzchnią Ziemi satelity będą dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych, obejmując swoim zasięgiem cały glob. Każdy z satelitów waży około 860 kg i ma wymiary 3,1 x 2,4 x 1,5 m. Wypuszczanie satelitów rozpocznie się około godziny po starcie i potrwa 15 minut. Szczegółowy plan lotu można znaleźć w informacji prasowej wydanej przez SpaceX.

Więcej na temat Iridium NEXT można przeczytać na stronie firmy Iridium.

5 stycznia odbył się test statyczny rakiety Falcon 9 przed zbliżającą się misją. Początkowo była ona zaplanowana na 7 stycznia, jednak bardzo trudne warunki pogodowe w Kalifornii zmusiły firmę SpaceX do przesunięcia startu o tydzień.

Kilka minut po starcie, pierwszy stopień rakiety odłączy się od drugiego i rozpocznie proces lądowania na statku Just Read the Instructions, który będzie znajdował się na Oceanie Spokojnym, około 370 km na południe od miejsca startu.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl