Na 2 lutego na godzinę 21:18 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii z misją NROL-87 dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO).

Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 – 2 lutego 2022

środa, 2 lutego 2022 18:45 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2022-02-02 20:49

Podano nową godzinę startu, jest on obecnie planowany na godzinę 21:27 czasu polskiego (20:27 UTC).

Na 2 lutego na godzinę 21:18 czasu polskiego (20:18 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii z misją NROL-87 dla Narodowego Biura Rozpoznania (ang. NRO – National Reconnaissance Office).

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Logo misji NROL-87 zaprezentowane przez NRO (Źródło: NRO)Na szczycie rakiety znajdzie się tajny satelita szpiegowski, który ma zostać umieszczony na orbicie polarnej o wysokości 513 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Przedstawiciel NRO powiedział, że agencja umieszcza na orbicie satelity pomagające w „ratowaniu życia”. Wojska amerykańskie i sojusznicze codziennie wykorzystują możliwości tego typu ładunków w kosmosie do wsparcia w walce, czy też do pozyskiwania jak najdokładniejszych informacji. Oficjalnie nie jest znane dokładne przeznaczenie tego satelity, lecz orbita sugeruje, że może to być optyczny satelita obserwacyjny nowej generacji. Na flotę należącą do NRO składają się między innymi pojazdy pozyskujące bardzo dokładne zdjęcia Ziemi (optyczne i radarowe), śledzące ruchy statków, podsłuchujące komunikację, czy też przekazujące dane z innych satelitów.

Będzie to trzecia misja SpaceX dla NRO i pierwsza, która została zakontraktowana poprzez prowadzony przez Siły Kosmiczne USA program National Security Space Launch (NSSL, dawniej znany jako EELV), którego celem jest dostarczanie na orbitę ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym USA. W ramach tego programu wystrzeliwane są między innymi najdroższe i najbardziej newralgiczne satelity.

Ze względu na tajny charakter misji po separacji stopni dalszy lot drugiego stopnia nie będzie pokazywany na żywo.

Podczas tej misji wykorzystany zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Według przedstawiciela NRO ma on zostać użyty ponownie podczas kolejnego startu dla agencji. Prawdopodobnie będzie to misja NROL-85 zaplanowana najwcześniej na czerwiec. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Landing Zone 4 w Vandenberg Space Force Base. Prawdopodobnie planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety po ich wodowaniu na powierzchni Oceanu Spokojnego przy pomocy statku NRC Quest.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl