Na 4 czerwca 2018, na godzinę 06:29 czasu polskiego (04:29 UTC) firma SpaceX zaplanowała start rakiety Falcon 9 z misją SES-12. Okno startowe potrwa 240 minut. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 znajdującej się na Cape Canaveral, na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z misją SES-12 – 4 czerwca 2018

niedziela, 3 czerwca 2018 16:20 (edytuj)
Falcon 9 z satelitą SES-12 na platformie startowej SLC-40 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 z satelitą SES-12 na platformie startowej SLC-40 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 z satelitą SES-12 na platformie startowej SLC-40 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 z satelitą SES-12 na platformie startowej SLC-40 (Źródło: SpaceX)

Na 4 czerwca 2018, na godzinę 06:29 czasu polskiego (04:29 UTC) firma SpaceX zaplanowała start rakiety Falcon 9 z misją SES-12. Okno startowe potrwa 240 minut. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 znajdującej się na Cape Canaveral, na Florydzie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Ładunek zostanie dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Całkowita masa ładunku wynosi 5383 kg. Satelita został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space. Jego planowany czas pracy na orbicie wynosi 18 lat. Satelita będzie dostarczał usługi telekomunikacyjne mieszkańcom Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Azji oraz Australii. Docelowo na orbicie geostacjonarnej, na długości geograficznej 95°E, zastąpi satelitę NSS-6, który został wyniesiony w kosmos w 2002 roku przy pomocy rakiety Ariane 44L. 

Test statyczny przed misją odbył się 25 maja. Rakieta została wtedy ustawiona na plaformie startowej, gdzie wypełniono jej zbiorniki paliwem i ciekłym tlenem, a następnie uruchomiono silniki pierwszego stopnia na kilka sekund. Po tym paliwo zostało wypompowane, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek, który wyniesie na orbitę.

Podczas tej misji zostanie użyty wykorzystany wcześniej pierwszy stopień rakiety. Poprzednio brał on udział w misji OTV-5, podczas której na orbitę wyniesiono bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Tym razem po starcie nie jest planowane lądowanie pierwszego stopnia rakiety.

Obecnie prognozy pogody dają 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Problemem może okazać się wiatr wiejący z prędkością przekraczającą 56 km/h w okolicy platformy startowej. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny prognozy dają nieco większe szanse na start – 80%. Dodatkowym problemem może okazać się warstwa chmur o grubości przekraczającej 1400 m, która może powodować zamarzanie. 

Początkowo start miał się odbyć 31 maja, jednak ze względu na warunki atmosferyczne, a później na napotkane problemy techniczne z drugim stopniem rakiety, ostatecznie został przesunięty na 4 czerwca. 

Źródła: SpaceX (1), SpaceX (2), SpaceX (3), SES, Gunter's Space Page

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl