Na 17 kwietnia, na godzinę 00:32 czasu polskiego (16 kwietnia, 22:32 UTC), zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją TESS. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Start rakiety Falcon 9 z misją TESS – 19 kwietnia 2018

poniedziałek, 16 kwietnia 2018 10:25 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją TESS – 19 kwietnia 2018
  Aktualizacja 16 kwietnia, 22:26

Firma SpaceX oficjalnie potwierdziła przesunięcie startu o dwa dni. Powodem jest konieczność wykonania dodatkowych inspekcji systemów sterowania rakietą (ang. GNC - Guidance, Navigation and Control). Start jest obecnie planowany na 19 kwietnia, na godzinę 00:51 czasu polskiego (18 kwietnia, 22:51 UTC).

  Aktualizacja 16 kwietnia, 21:55

Odliczanie zostało zatrzymane i start nie odbędzie się w pierwotnym terminie. Według pierwszych doniesień, zostanie on przesunięty o 48 godzin. Póki co, nie została podana przyczyna opóźnienia. Źródło

Na 17 kwietnia, na godzinę 00:32 czasu polskiego (16 kwietnia, 22:32 UTC), zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją TESS. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

TESS podczas przygotowań do startu (Źródło: NASA)TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to należący do NASA satelita, który za pomocą kilku teleskopów ma przeprowadzić przegląd niemal całego nieba w poszukiwaniu egzoplanet krążących wokół najbliższych i najjaśniejszych gwiazd. Niebo podzielono na 26 sektorów, które będą obserwowane przez TESS jeden po drugim. Pierwszy rok obserwacji skupi się na 13 sektorach położonych na południowym niebie, natomiast przez kolejny rok obserwowane będą sektory północne. Satelita będzie wypatrywać tranzytów, czyli sytuacji, kiedy planeta przechodzi na tle swojej macierzystej gwiazdy, powodując okresowo spadek jej jasności. Tę samą metodę wykorzystywała wcześniej m.in. sonda Kepler, za pomocą której udało się odkryć ponad 2600 egzoplanet, z których większość krąży wokół gwiazd oddalonych od nas o 300 do 3000 lat świetlnych. TESS skupi się na najbliższych gwiazdach, położonych mniej niż 300 lat świetlnych od Ziemi. Satelita powstał na bazie platformy LEOStar-2 firmy Orbital Sciences (obecnie Orbital ATK). Na jego pokładzie znajdą się cztery kamery, opracowane przez Laboratorium Lincoln MIT, które są niezwykle wydajne jeśli chodzi o detekcję fotonów. Są one rozwinięciem kamer używanych wcześniej w innych misjach kosmicznych (m.in. w Teleskopie kosmicznym Chandra).

Satelita TESS zamontowany na adapterze przed zamknięciem w osłonach ładunku (Źródło: Kennedy Space Center)Falcon 9 umieści satelitę na orbicie o perygeum 200 km, apogeum 275 tys. km i inklinacji 28,5º. Po separacji drugi stopień rakiety zostanie uruchomiony po raz kolejny, dzięki czemu znajdzie się on na hiperbolicznej trajektorii ucieczkowej i trafi na orbitę wokółsłoneczną. Docelowo TESS będzie pracować na orbicie o rezonansie 2:1 z Księżycem (perygeum 108 tys. km, apogeum 373 tys. km, inklinacja 37º), znanej jako orbita P/2. W apogeum satelita ma być oddalony o ok. 90 stopni od Księżyca, co ma zminimalizować jego destabilizujący wpływ na orbitę, dzięki czemu pozostanie ona stabilna przez dekady. Na docelową orbitę TESS dotrze wykorzystując dodatkowy silnik oraz asystę grawitacyjną Księżyca.

Podczas tej misji zostanie wykorzystany ostatni nowy egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 v1.2 w wersji Block 4. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej barce OCISLY (Of Course I Still Love You) na Oceanie Atlantyckim. SpaceX zamierza również po raz kolejny przeprowadzić test systemu odzysku osłon ładunku. Jako że firma obecnie nie dysponuje statkiem do łapania osłon na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, test będzie polegał na próbie miękkiego lądowania na powierzchni oceanu.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 11 kwietnia. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie SLC-40, jej zbiorniki zostały wypełnione paliwem i utleniaczem, a następnie 9 silników Merlin w pierwszym jej stopniu uruchomiono na kilka sekund. Pozwoliło to na sprawdzenie i zweryfikowanie poprawnego działania zarówno rakiety, jak i systemów naziemnych. Po tym teście rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę TESS.

Źródła: Gunter's Space Page, NASA (1), NASA (2), NASA (3), Reddit, Kennedy Space Center, Forum NSF, Space Videos

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl