Ostatnia aktualizacja: czwartek, 19 kwietnia 2018 01:49

TESS

Numer misji 60
Data 19 kwietnia 2018, 00:51 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 30 sekund
Materiały prasowe TESS Press Kit
Pogoda >90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1045.1
Ładunek TESS
Masa ładunku 365 kg
Docelowa orbita P/2 (HEO)
Klient NASA

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to należący do NASA satelita, który za pomocą kilku teleskopów ma przeprowadzić przegląd niemal całego nieba w poszukiwaniu egzoplanet krążących wokół najbliższych i najjaśniejszych gwiazd. Niebo podzielono na 26 sektorów, które będą obserwowane przez TESS jeden po drugim. Pierwszy rok obserwacji skupi się na 13 sektorach położonych na południowym niebie, natomiast przez kolejny rok obserwowane będą sektory północne. Satelita będzie wypatrywać tranzytów, czyli sytuacji, kiedy planeta przechodzi na tle swojej macierzystej gwiazdy, powodując okresowo spadek jej jasności. Tę samą metodę wykorzystywała wcześniej m.in. sonda Kepler, za pomocą której udało się odkryć ponad 2600 egzoplanet, z których większość krąży wokół gwiazd oddalonych od nas o 300 do 3000 lat świetlnych. TESS skupi się na najbliższych gwiazdach, położonych mniej niż 300 lat świetlnych od Ziemi.

Przy misji współpracują Instytut Astrofizyki i Badań Kosmicznych Kavli MIT (MKI), Laboratorium Lincoln MIT, Centrum Lotów Kosmicznych NASA im. Roberta H. Goddarda, Orbital Sciences Corporation, Centrum Badawcze NASA im. Josepha Amesa, Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian, The Aerospace Corporation oraz Space Telescope Science Institute.

TESS podczas przygotowań do startu (Źródło: NASA)TESS będzie pracować na orbicie o rezonansie 2:1 z Księżycem (perygeum 108 tys. km, apogeum 373 tys. km, inklinacja 37º), znanej jako orbita P/2. Falcon 9 umieści satelitę na orbicie o perygeum 200 km, apogeum 275 tys. km i inklinacji 28,5º, a na docelową orbitę dotrze on wykorzystując dodatkowy silnik oraz asystę grawitacyjną Księżyca. W apogeum satelita ma być oddalony o ok. 90 stopni od Księżyca, co ma zminimalizować jego destabilizujący wpływ na orbitę. Taka orbita powinna pozostać stabilna przez dekady i pozwoli ona na utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur w kamerach na satelicie

Satelita powstał na bazie platformy LEOStar-2 firmy Orbital Sciences (obecnie Orbital ATK). Na jego pokładzie znajdą się cztery kamery, opracowane przez Laboratorium Lincoln MIT, które są niezwykle wydajne jeśli chodzi o detekcję fotonów. Są one rozwinięciem kamer używanych wcześniej w innych misjach kosmicznych (m.in. w Teleskopie kosmicznym Chandra).

Po separacji drugiego stopnia odbyło się lądowanie boostera na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Test statyczny przed misją odbył się 11 kwietnia.

Źródła: Gunter's Space Page, NASA (1), NASA (2), NASA (3), Reddit, Michael Baylor

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
2018-12-18 15:11
GPS III-1
Data 18 grudnia 2018
Godzina 15:11 czasu polskiego
Okno startowe 24 minuty
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek GPS III-1
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony