Na 14 marca 2017, na godzinę 06:34 czasu polskiego (05:34 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23. Okno startowe potrwa 150 minut.

Start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23 – 14 marca 2017

poniedziałek, 13 marca 2017 15:48 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23 – 14 marca 2017
  Aktualizacja 14 marca, 06:04

Ze względu na niekorzystną pogodę (wiatr przekraczający dopuszczalną prędkość w okolicach platformy startowej), start został przełożony na 16 marca, na godzinę 6:35 czasu polskiego (5:35 UTC).

Na 14 marca 2017, na godzinę 06:34 czasu polskiego (05:34 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23. Okno startowe potrwa 150 minut. Rakieta wystartuje z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego. Podczas tej misji nie jest planowane odzyskanie pierwszego stopnia rakiety.

Transmisja na żywo ze startu dostępna będzie w dwóch wersjach:

  • Technicznej – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
  • Ogólnej – z pełnym komentarzem prowadzących.

Oba streamy obok siebie można będzie oglądać na naszej stronie.

Podczas trzeciej tegorocznej misji SpaceX, Falcon 9 wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę EchoStar 23. Satelita zostanie umieszczony na orbicie około 34 minuty po starcie rakiety. Posłuży on do nadawania telewizji satelitarnej mieszkańcom Brazylii. Ze względu na dużą masę satelity, wynoszącą około 5500 kg, rakieta nie będzie mieć wystarczająco dużo paliwa, aby jej pierwszy stopień mógł wylądować na statku lub na lądzie. Firma zdecydowała, że podczas tej misji nie będzie podejmować próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety i wpadnie on do Oceanu Atlantyckiego.

Początkowo start planowany był na 12 marca, jednak opóźnienie testu statycznego spowodowało konieczność przesunięcia startu o dwa dni. Ostatecznie test statyczny przeprowadzono 10 marca o północy czasu polskiego. 1 marca SpaceX otrzymało pozwolenie na start od Federalnej Administracji Lotnictwa (ang. FAA – Federal Aviation Administration).

Obecnie pogoda daje 40% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą może okazać się warstwa chmur grubsza niż 1400 m, powodująca zamarzanie. W przypadku przesunięcia startu o 48 h szanse wzrastają do 90% i główną przeszkodą mogą być wiatry przekraczające prędkość 56 km/h w okolicy platformy startowej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl