Elon Musk zdradził na Twitterze, co wyniesie w kosmos Falcon Heavy podczas swojego pierwszego lotu. Według CEO SpaceX, na szczycie nowej rakiety znajdzie się samochód elektryczny Tesla Roadster pierwszej generacji.

Tesla Roadster poleci w kosmos podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy

sobota, 2 grudnia 2017 08:05 (edytuj)
Tesla Roadster poleci w kosmos podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy

Elon Musk zdradził na Twitterze, co wyniesie w kosmos Falcon Heavy podczas swojego pierwszego lotu. Według CEO SpaceX, na szczycie nowej rakiety znajdzie się samochód elektryczny Tesla Roadster pierwszej generacji. 

W serii tweetów Musk potwierdził, że start odbędzie się w przyszłym miesiącu i że będzie ekscytujący, niezależnie od wyniku misji. Następnie napisał, że ładunkiem, który zostanie wystrzelony w styczniu, będzie jego własny wiśniowy samochód Tesla Roadster, w którym odtwarzany będzie utwór „Space Oddity” Davida Bowiego. Ładunek ma trafić na orbitę Marsa (nie do końca wiadomo, czy Muskowi chodziło o orbitę okołomarsjańską, czy orbitę Marsa wokół Słońca) i ma tam przebywać przez około miliard lat, o ile nie wybuchnie przy starcie. 

Chociaż na pierwszy rzut oka wiadomość ta wygląda jak kolejny żart dyrektora generalnego SpaceX, to przynajmniej dwa źródła (Ars Technica oraz The Verge), powołując się na informacje wewnątrz SpaceX, potwierdzają, że to faktycznie samochód ma być ładunkiem, który poleci w kosmos podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy. Elon Musk od dłuższego czasu zapowiadał, że ten ładunek będzie „wyjątkowo głupi”, jednak dotychczas nie było wiadomo, co dokładnie miał na myśli.

SpaceX już wcześniej wysłało w kosmos nietypowy ładunek. Podczas drugiej misji Falcona 9, kiedy to rakieta wyniosła na orbitę po raz pierwszy statek transportowy Dragon, w kapsule znajdował się metalowy pojemnik, do którego włożono koło francuskiego sera Le Brouère. Było to nawiązanie do skeczu „Cheese Shop” Monty Pythona.

Źródła: Elon Musk, Ars Technica, The Verge

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl