16 marca odbył się start rakiety Falcon 9, podczas którego na geosynchroniczną orbitę transferową wyniesiony został satelita telekomunikacyjny EchoStar 23. Był to drugi start z platformy LC-39A, która w przeszłości była wykorzystywana m.in. w trakcie misji Apollo.

Udany start Falcona 9 z misją EchoStar 23

czwartek, 16 marca 2017 07:55 (edytuj)
Udany start Falcona 9 z misją EchoStar 23

16 marca odbył się start rakiety Falcon 9, podczas którego na geosynchroniczną orbitę transferową wyniesiony został satelita telekomunikacyjny EchoStar 23. Był to drugi start z platformy LC-39A, która w przeszłości była wykorzystywana m.in. w trakcie misji Apollo.

Pierwotnie misja miała odbyć się 14 marca, jednakże ze względu na niekorzystną pogodę, a konkretnie zbyt silny wiatr, start tego dnia został odwołany. Przed kolejną próbą postanowiono przesunąć start o 25 minut względem początku okienka startowego, również z powodu potencjalnych problemów z wiatrem. Ostatecznie, rakieta wystartowała o godzinie 7:00 czasu polskiego i dostarczyła satelitę EchoStar 23 na poprawną orbitę.

Był to pierwszy od ponad roku start, podczas którego nie została podjęta próba odzyskania pierwszego członu rakiety. Wynika to z bardzo dużej masy satelity (ok. 5500 kg), co spowodowało że booster Falcona 9 nie miałby wystarczająco dużo paliwa aby wylądować. W związku z tym, po wyłączeniu silników i separacji, pierwszy stopień spadł po trajektorii balistycznej do Oceanu Atlantyckiego.

Podczas najbliższej misji z satelitą SES-10 ma odbyć się pierwszy historyczny lot używanego pierwszego stopnia Falcona 9. Wykorzystany zostanie booster, który wylądował na autonomicznym statku na oceanie w trakcie misji CRS-8. Start jest wstępnie zaplanowany na 27 marca z platformy startowej LC-39A.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl