19 lutego odbył się start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 8 minut po starcie pierwszy człon rakiety wylądował na LZ-1.

Udany start i lądowanie Falcona 9 podczas misji CRS-10

niedziela, 19 lutego 2017 16:15 (edytuj)
Udany start i lądowanie Falcona 9 podczas misji CRS-10

19 lutego odbył się start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy  i sprzęt do eksperymentów astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta wystartowała z platformy startowej LC-39A, historycznego miejsca, z którego startowały w kierunku Księżyca prawie wszystkie misje Apollo oraz ponad pięćdziesiąt misji wahadłowców. Był to pierwszy start SpaceX z tego miejsca.

Misja CRS-10 początkowo miała odbyć się 18 lutego, jednak odliczanie zostało przerwane na 13 sekund przed startem. Problemem okazał się być siłownik sterujący dyszą silnika drugiego stopnia rakiety. W nocy z 18 na 19 lutego rakieta została opuszczona do pozycji horyzontalnej i pracownicy SpaceX wymienili wadliwy siłownik. Start kolejnego dnia również nie był do końca pewny ze względu na warunki pogodowe. Kilkadziesiąt minut przed startem nad platformą startową przeszła ulewa. Ostatecznie, mniej więcej 20 minut przed startem, pogoda poprawiła się i odliczanie oraz start przebiegły bezproblemowo, a statek Dragon został umieszczony na poprawnej orbicie.

Około 8 minut po starcie, pierwszy człon rakiety wylądował na platformie Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Było to trzecie lądowanie w tym miejscu i pierwsze w świetle dziennym. Tym samym SpaceX ma już osiem odzyskanych pierwszych stopni rakiet. Ich ponowne wykorzystanie ma pozwolić na znaczące zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunków w kosmos. Pierwszy lot używanego członu ma odbyć się w marcu, podczas misji z satelitą SES-10.

Dragon w czasie misji CRS-10 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 3000 kg zapasów i sprzętu. Na ISS poleci m.in. kolejna załoga gryzoni, które posłużą do badania długotrwałego wpływu mikrograwitacji na organizm zwierząt i pozwolą przełożyć to na organizm ludzki. W bagażniku statku znajdą się również instrumenty badawcze SAGE III, które posłużą do pomiarów poziomów ozonu, pary wodnej, aerozoli i innych gazów w ziemskiej atmosferze.

Dragon zacumuje do ISS 22 lutego. Jego przechwycenie przez robotyczne ramię Canadarm 2 planowane jest na godzinę 12:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Transmisję z tego wydarzenia można będzie śledzić na NASA TV.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl