niedziela, 19 lutego 2017 16:15 19 lutego odbył się start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 8 minut po starcie pierwszy człon rakiety wylądował na LZ-1.

Udany start i lądowanie Falcona 9 podczas misji CRS-10

19 lutego odbył się start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy  i sprzęt do eksperymentów astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta wystartowała z platformy startowej LC-39A, historycznego miejsca, z którego startowały w kierunku Księżyca prawie wszystkie misje Apollo oraz ponad pięćdziesiąt misji wahadłowców. Był to pierwszy start SpaceX z tego miejsca.

Misja CRS-10 początkowo miała odbyć się 18 lutego, jednak odliczanie zostało przerwane na 13 sekund przed startem. Problemem okazał się być siłownik sterujący dyszą silnika drugiego stopnia rakiety. W nocy z 18 na 19 lutego rakieta została opuszczona do pozycji horyzontalnej i pracownicy SpaceX wymienili wadliwy siłownik. Start kolejnego dnia również nie był do końca pewny ze względu na warunki pogodowe. Kilkadziesiąt minut przed startem nad platformą startową przeszła ulewa. Ostatecznie, mniej więcej 20 minut przed startem, pogoda poprawiła się i odliczanie oraz start przebiegły bezproblemowo, a statek Dragon został umieszczony na poprawnej orbicie.

Około 8 minut po starcie, pierwszy człon rakiety wylądował na platformie Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Było to trzecie lądowanie w tym miejscu i pierwsze w świetle dziennym. Tym samym SpaceX ma już osiem odzyskanych pierwszych stopni rakiet. Ich ponowne wykorzystanie ma pozwolić na znaczące zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunków w kosmos. Pierwszy lot używanego członu ma odbyć się w marcu, podczas misji z satelitą SES-10.

Dragon w czasie misji CRS-10 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 3000 kg zapasów i sprzętu. Na ISS poleci m.in. kolejna załoga gryzoni, które posłużą do badania długotrwałego wpływu mikrograwitacji na organizm zwierząt i pozwolą przełożyć to na organizm ludzki. W bagażniku statku znajdą się również instrumenty badawcze SAGE III, które posłużą do pomiarów poziomów ozonu, pary wodnej, aerozoli i innych gazów w ziemskiej atmosferze.

Dragon zacumuje do ISS 22 lutego. Jego przechwycenie przez robotyczne ramię Canadarm 2 planowane jest na godzinę 12:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Transmisję z tego wydarzenia można będzie śledzić na NASA TV.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony